Yeryüzündeki bitkilerin çoğu karada yaşar. Karada yaşayan bitkilerin yapılarında değişen ortamlara göre değişiklikler meydana gelir.

Nemli ve sıcak ortamda yaşayan bitkiler çok yapraklı ve geniş ayalıdır. Geniş ayalı yapraklar bitkide fazla suyun terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Palmiye, muz, incir ve narenciye bu bitkilere örnektir. Bu bitkiler sonbaharda yapraklarını dökerler. İlkbaharda yeniden yapraklanırlar.

Çam, lâdin ve köknar gibi iğne yapraklı bitkiler yapraklarının tümünü aynı anda dökmezler. Bu nedenle yaz ve kış yeşil görünürler. Bu bitkilerin iğne yaprakları, bitkinin su kaybını azaltır. Ayrıca bu bitkilerin uzun kökleri yer altı sularına kadar ulaşarak bitkinin su gereksinimini karşılar. Bu nedenle iğne yapraklı bitkiler az yağışlı, sıcak ve soğuk iklim bölgelerinde yaşamlarını sürdürebilirler. Örneğin kaktüs, diken şeklini almış yaprakları sayesinde fazla su kaybetmez, bu nedenle kurak iklim bölgelerinde yaşayabilir.

İLGİLİ KONULAR

Yaşam Ortamlarına Göre Bitkiler

Önceki
Önceki Konu:
Karasal Ekosistem
Sonraki
Sonraki Konu:
Karaciğer

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2021 Bilgiler
Coğrafya