13 sayısı neden uğursuz kabul edilir? - Bilgiler
Aslında her insanın kendine özgü bir uğursuz sayısı vardır. Ancak 13, bunlar arasında en çok bilineni ve efsaneleri olanıdır. Öyle ki bazı ülkelerde otellerin 13. katı yoktur. Aynı şekilde pek çok insan ayın 13. günü dışarı çıkmaz, herhangi bir aktivite yapmaz. Peki hiç merak ettiniz mi, insanları bu denli korkutan 13 sayısının kökeni nereye dayanır?

13 sayısının uğursuz kabul edilmesinin en çok bilinen iki nedeni vardır. Aslında bunlara efsane desek daha doğru olur. Bunlardan birincisi Hz. İsa'nın son akşam yemeğinde kendisiyle birlikte 13 havarisinin bulunmasıdır. Hz. İsa'nın bu yemekten sonra Yahuda adında havarisi tarafından çarmıha gerilmiş olması, yemekteki havarilerin sayısıyla ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden 13 sayısı uğursuz olarak kabul edilmiştir. Diğer bir inanış ise İskandinav mitolojisinde yer alan Odin'in zayafetinde meydana gelen olaylardır. Ziyafette toplam 12 kişi vardır ve sonradan bir misafir gelir. Bu misafir aslında bir ruhtur ve Odin'in oğlu Baldur'un ölümüne neden olur. Bu yüzden 13 sayısının uğursuzluğuna olan inanç geçmişten günümüze gelmiştir.

Her ne kadar bilgi çağında yaşasak da bazı batıl inançlar hala vardır. Özellikle 13 sayısını uğursuz kabul edenlerin sayısı batı ülkelerinde oldukça fazladır. Hatta 13 sayısı batılı ülkelerde çekilmiş pek çok korku filmine de konu olmuştur.

13 sayısı bazı kültürlerde uğursuz olarak kabul edilirken, diğer kültürlerde şanslı olarak görülmektedir. Örneğin, Batı kültüründe 13 sayısı uğursuz sayı olarak kabul edilir ve "13. kata" sahip binalar veya uçuşlar sıklıkla atlanır. Bununla birlikte, diğer kültürlerde, özellikle Doğu kültürlerinde 13 sayısı şanslı olarak kabul edilir ve özellikle Çin kültüründe popüler bir sayıdır.

Uğursuz veya şanslı olarak kabul edilmesi, kültürden kültüre ve kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, 13 sayısının uğursuz veya şanslı olup olmadığına dair bir kesinlik yoktur ve bu inançlar kişisel veya kültürel bir tercih olabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu