08/12/2009 20:17
Resmi adı Afganistan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Kabil olan ülkenin, nüfusu 26 668 251 (2000), yüz ölçümüyse 652 090 km2dir. İslâmi Cumhuriyet ile yönetilen ülkenin para birimi Afganidir. Müslüman olan ülkenin resmi dili Peştu ve Farsçadır.

Asya'nın orta bölümüyle Hindistan Yarımadası arasında yer alan, Afganistan'ın komşuları doğuda ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, en kuzeydoğu ucunda Çin'dir.

Başlıca kentleri Kabil, Kandehar, Herât, Mezarışerif ve Farah olan ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 800 $'dır. Ortalama insan ömrü 44 yıldır.

Afganistan'ın en büyük kenti başkenti olan Kabil'dir. En yüksek dağı Nuşak Dağı'dır (7485 m); başlıca ırmakları, Amu Derya (Ceyhun), Hilmend, Farah ve Herât ırmaklarıdır. İki büyük gölü vardır; Istade-i Mokor ve Bend-i Kacaki. Ülkenin dağlık bölgelerini Hindikuş Dağları, Sefid Dağları, Türkistan Dağları, Sengan Dağı (3923 m) ve Lunkho Dağı oluşturur. Kuzeyde ve güneydoğuda düzlükler bulunur.

Ülkede genellikle yarı kurak bozkır iklimi egemendir. Kışlar çok soğuk, yazlar sıcak geçer.

Afganistan'ın güneyinde bozkırlar geniş yer kaplar. Kuzeye doğru gidildikçe bozkır yerini orman örtüsüne bırakır. Yüksek bölgelerde iğne yapraklı ormanlar; alçak bölgelerde meşe, ceviz, akağaç ve dişbudak görülür.

Afganistan'ın doğal kaynakları: bakır, kurşun, doğal gaz, kömür, çinko, demirdir. Ülkenin başlıca tarım ürünleri pamuk, buğday ve meyvedir. Endüstrisi tekstil, halı ve çimento üretimine dayanır.

Önceki
Önceki Konu:
Afgan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi