08/12/2009 20:17
Yıldızların ve gezegenlerin gökyüzündeki hareketleriyle insanların kişilik ve davranışları arasında ilişki kuran; doğum ya da önemli olayların oluş tarihine göre insanları gruplara ayıran falcılık sanatı.

Bilimsel düşünüş gelişmeden önce, insanlar astroloji sayesinde kaderlerini bilip ona egemen olabileceklerini sanıyorlardı. En eski çağlarda bile insanlar Güneş, Ay ve gezegenlerle ilgilenmiş, onlara bakmış ve hepsinden kendilerince birer anlam çıkarmışlardır. Zamanla bu bilgiler kuşaktan kuşağa aktarılmış, yayılmıştır. Astrolojinin ne zaman ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemekle birlikte en az altı bin yıllık bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Tarihçilerin araştırmalarına göre Babil, Mısır, Hint, Çin, Maya, Yunan, Roma ve Arap kültürleri gibi farklı kültürler birbirlerinden bağımsız olarak astrolojiyle ilgilenmişlerdir. Tıpkı simya ve büyücülük gibi astroloji de bilimsel düşünüşün gelişmesiyle birlikte insanların günlük yaşamındaki önemini yitirmiştir.

Sonraki
Sonraki Konu:
Astronot

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu