08/12/2009 20:17
(1928 Şeker, Kırgızistan - ) Kırgız roman yazarı. İlkokul öğrenimini köy okulunda yaptı. Baytar Okulunu ve Kırgızistan Tarım Enstitüsünü bitirdikten sonra deneme çiftliklerinde çalıştı. Yapıtlarının bazıları Rusça, bazıları Kırgızca yayımlandı. Moskova'daki Gorki Enstitüsünde staj gördü. 1957'de Sovyet Yazarlar Birliği üyesi oldu. 1963'te Lenin Ödülü'nü, 1968'de de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği Devlet Ödülü'nü aldı. Kırgız destanlarından geniş ölçüde yararlandı. Yapıtlarının ortak konuları aşk ve savaş oldu. Yapıtlarının tamamına yakını Türkiye'de de yayımlandı. Romanlarının bazıları filme de alındı (İlk Öğretmenim ve Cemile).

Başlıca yapıtları şunlardır:

Cemile, Masaldan Sonra, Beyaz Gemi, Elveda Gülsarı, Dişi Kurdun Rüyaları, Gün Olur Asra Bedel, Toprak Ana, İlk Öğretmenim, Deve Gözü, Askerin Oğlu, Oğulla Görüşme, Selvi Boylum Al Yazmalım.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu