Cesaretli Olun - Bilgiler
27/09/2014 3:00
Bazı insanlar bazılarını küstah, ukala, saldırgan ve duygusuz olarak nitelendirebilirler. Hâlbuki cesur insanlar hiç de böyle değildir. Cesur insanlar zekidir ve değerlerine sahip çıkarlar ve neyin gerekli olduğunu görebilirler. "Olsaydı!" veya "Olabilir mi?" arasında kararsız kalmazlar, riske girer ve sonuca ulaşmak için savaşırlar.

Cesur olun derken, öyle ucuz ve gereksiz kahramanlıklar yapın demiyorum. Fakat ürkek ve çekingen olduğunuz sürece ileriye doğru bir adım atamazsınız. Ya da her atmak istediğiniz adıma sizden daha cesur bir kişi tarafından engel konulur. Sonunu düşünen kahraman olmazmış derler ya, tabi şaka bir tarafa öyle körü körüne; cesaretli olmadan, ama riskleri göze alabilecek kadar cesarete sahip olmamız şart yoksa yerimizde sayar dururuz.

Unutmayın! Siz istemediğiniz sürece size kimse zarar veremez veya en fazla bir kez zarar verebilir. Ürkek ve çekingen bir yapıya sahipseniz yıpranmanız çok daha kolay olur. Çok fazla hırçınlaşmadan gayet stratejik bir şekilde cesaretli olduğumuzu bir şekilde insanlara hissettirmeliyiz. Bunu nasıl yapacaksınız? Dediğimiz gibi, ucuz kahramanlıklarla değil, gerçekten sizi sonuca götüreceğine inandığınız olaylar karşısında elinizi taşın altına koyacaksınız. Bazı riskleri göze alacaksınız, bu riskleri göze alırken en kötüsünü düşünüp en iyisini planlayacaksınız. Risk ve göze alma, cesur insanların yapabileceği bir şeydir.

Evet, en kötüsünü düşünün mesela... "Ben şunu yaparsam en fazla işimi kaybederim, ama kendime güvenim var. Ben her yerde çalışabilirim. Eğer bu riske girip başarılı olursam, müdür olabilirim ya da çok fazla para kazanabilirim..." diyerek riskleri göze alıp yolunuza devam etmelisiniz. Bunları yapmadan önce tanıdığınız bazı kişilerden yardım alabilir ve akıl danışabilirsiniz. Hatta bunu mutlaka yapın. Artıları eksileri iyi hesaplayın, başkalarının tecrübeleri sizin için altın bir anahtardır unutmayın!..

"Zahmetsiz rahmet olmaz."

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu