08/12/2009 20:17
Resmi adı Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti'dir. Başkenti Cezayir olan ülkenin nüfusu 31 193 917 kişi (2000), yüz ölçümü 2 381 740 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Cezayir dinarı, resmi dili Arapçadır. Halkın çoğunluğu Müslümandır. Kuzeybatı Afrika'da, Akdeniz kıyısında yer alır. Komşuları, doğuda Tunus ve Libya, güneyde Nijer ve Mali, batıda Moritanya ve Fas'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 1531 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 67 yıldır.

En büyük kenti Cezayir, en yüksek noktası Tahat (2918 metre)'dır. Ülkenin büyük gölleriyse Şot Melgir, Şot Eş Şergi, Şot El Cerid'dir.

Ülkenin %85'ini Büyük Sahra kaplar. Kuzeyde dağlar ve bu dağların arasında verimli ovalar uzanır. Kuzeyde Akdeniz iklimi görülür. Büyük Sahra'da sıcak çöl iklimi egemendir. Yüksek plâtolarda çayır ve otlaklar, kıyı kesiminde mantar meşesi ve thunga ormanları görülür. Doğal kaynakları, cıva, petrol, demir, çinko, kurşun, kömür, bakır, fosfat ve doğal gazdır. Tarım ürünleri, tahıl, patates, üzüm, hurma, domates ve portakaldır. Endüstri dalları, petrol, demir-çelik, tekstil, gübre ve plâstiktir. Ülkenin başlıca kentleri, Cezayir, Oran, Konstantin ve Annabadır.

Önceki
Önceki Konu:
Ceyhan Irmağı
Sonraki
Sonraki Konu:
Danimarka

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: