08/12/2009 20:17
Resmi adı Danimarka Krallığı'dır. Başkenti Kopenhag olan ülkenin nüfusu 5 181 567 (1998), yüz ölçümü 43 090 km2dir. Yönetim biçimi meşruti krallıktır. Para birimi Danimarka kronu, resmi dili Danimarkacadır. Halkın %93'ü Hristiyan, %7'si başka dinlerdendir. Kişi başına düşen milli geliri 33 191 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 75 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti Kopenhag, en yüksek noktası Yding Skovhoj'dur. Başlıca ırmakları Gudenaa, Stor, Varde ve Skjern'dir. Büyük gölleri Nissım Bedegning ve Limfjorden'dir.

Jutland yarımadasıyla irili ufaklı 500 adadan oluşur. Genellikle düzlük olan ülkenin ortalama yüksekliği 30 metredir. İklim Kuzey Atlantik akıntısının etkisi altındadır. Şubat ayı sıcaklığı 0 derece, temmuz ayı sıcaklığı 16 derecedir. Ülkede yazlar ılık, kışlar soğuk geçer.

Danimarka'nın yaklaşık %10'luk bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Meşe, karaağaç, kayın, ıhlamur gibi yaprak döken ağaçlar doğal bitki örtüsünü oluşturur. Doğal kaynakları petrol, doğal gaz, balık, tuz, kireç taşıdır. Tarım ve hayvancılık ürünleri et, süt ürünleri, tahıl, patates, şeker pancarı, balıktır. Sanayi ürünleri makine, tekstil, kimyasal ürünler, mobilya ve elektroniktir. Ülkenin başlıca kentleri Kopenhag, Arhus, Odense ve Alborg'dur.

İLGİLİ KONULAR

Kopenhag

Önceki
Önceki Konu:
Cezayir
Sonraki
Sonraki Konu:
Denizli

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu