Cildin kuruması ve çatlaması, kış aylarında en sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Ciltteki nem miktarının azalmasıyla birlikte cilt gerilir ve çatlar. Dolayısıyla cilt üzerinde sağlıksız ve istenmeyen bir görüntü oluşur. Bunu engellemek için kış aylarında cilde özel bakım yapmak gerekir.

Cildimizin, yumuşak ve dayanıklı olması için neme ihtiyacı vardır. Fakat cildimizin, özellikle de yüz hatlarımızın sık sık hava değişikliğine maruz kalması, duş almamız, cildimize uyguladığımız kimyasallar (kozmetik), vitamin eksikliği ve yetersiz su tüketimi cildin kurumasına ve bununla birlikte çatlamasına neden olur. Cildin nem oranını koruyabilmesi mümkün olmayacağından birtakım tedbirler almalı ve uygun nemlendirici kremleri kullanmalıyız.

Cildin kurumasını önlemek için şunlara dikkat etmeliyiz;

Sert ve şiddetli rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamaya, çıkıyorsak da vücudumuzun açık kısımlarını iyice kapatmaya özen göstermeliyiz.
Duşta 15 dakikadan fazla durmamalı, küvet kullanıyorsak sıcak suyun içinde uzun süre kalmamalıyız. Ayrıca duş alırken zeytinyağlı temizleyicileri tercih etmeliyiz.
Duştan sonra vücudumuzu yumuşak bir havlu ile hafifçe silmeli ve ardından uygun bir nemlendirici krem sürmeliyiz.
Kimyasal temizlik maddeleri ile mümkün olduğunca az temas etmeliyiz. Sabun da nem kaybına yol açtığı için az kullanmaya gayret göstermeliyiz.
Evin sıcaklığı iyi ayarlanmalı, çok sıcak veya çok soğuk olmamalı. Özellikle uyurken oda sıcaklığı orta derecede olmalı. Böylece nem kaybını önlemiş oluruz.
Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Özellikle C, E ve F vitaminleri bulunan ürünleri bol bol tüketmeliyiz. Nem kaybında önemli rol oynayan faktörlerden biri de su olduğu için günde en az 2,5 litre su içmeliyiz.
Ağır makyajdan ve vücuda sürülen diğer kimyasal maddelerinden kaçınmalıyız.

Çoğumuz cildimiz kuruduğunda nemlendirici kremlere başvuruyoruz. Ancak bazı nemlendirici kremler aksine cildi daha da kurutuyor ve çatlama sürecini hızlandırıyor. Bu konuda seçici olmalı ve uygun nemlendirici kremleri kullanmalıyız. Diğer önemli bir husus ise, cilt problemlerinde doktora gitmememiz. Büyük cilt problemlerinde muhakkak bir doktora görünmemiz gerekir. Çünkü cilt problemimizin nedeni bilmediğimiz bir hastalık olabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu