Cildimizi korumak için neler yapmalıyız? - Bilgiler
Cilt bakımı, kadın-erkek ayırt etmeksizin herkesin önem göstermesi gereken bir konudur. Çünkü cildimiz, yaşamımızın aynasıdır. Bu yüzden cildimizin ihtiyaçlarını iyi bilmeli ve onu en iyi şekilde korumalıyız.

Cildin pek çok düşmanı vardır. Bunlardan en önemlisi güneştir. Güneş, cildin yaşlanma sürecini hızlandırdığı gibi bazı cilt hastalıklarına da neden olabilmektedir. Hava kirliliği, beslenme bozuklukları, yetersiz uyku, sık kilo alıp verme, stres ve sigara ise cildin diğer düşmanlarıdır. Yaşam koşulları gereği cildimizin yıpranmasını engelleyemesekte,  alacağımız bazı küçük önlemler ile cildimizin sağlığını ve güzelliğini yıllarca koruyabiliriz.

Güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumak için pahalı kremler veya diğer kozmetik ürünlerini kullanmamıza gerek yok. Yapabileceğimiz en etkili yöntem, güneşin en kızgın olduğu saatlerde dışarı çıkmamaktır. Özellikle bu saatlerde plaja gitmek cildimizde olumsuz etki yaratabileceği gibi vücut sağlığımız için de sakıncalıdır.

Cildimizi korumak için şu önlemleri alabiliriz;

Yaz-kış demeden güneş gözlüğü takmalıyız. Çünkü güneş gözlüğü, güneşte kaşlarımızı çatmamamızı sağlar. Dolayısıyla cildimizin kıvrışmasını engeller.
Bol bol gülmeliyiz. Çünkü gülmek, eşsiz bir yüz jimnastiğidir. Hiçbir kozmetik ürünü bizi, neşe ve tebessümden daha fazla güzelleştiremez.
Mümkün olduğunca stresten uzak durmalıyız. Çünkü stres, bir takım hastalıkların kaynağı olduğu gibi cildimiz üzerinde de olumsuz etki yaratır.
Mümkün olduğunca havası kirli ortamlardan uzak durmalıyız. Çünkü egzozdan ve bacalardan çıkan dumanlar cildimizi olumsuz etkiler.
Her zaman iyi uyumalıyız. Çünkü cilt yeni hücrelerini gece uykusunda oluşturur.
İdeal kilomuzu korumalıyız. Çünkü sık kilo alıp-vermek cildimizde kırışıklık ve çatlamalara neden olur.
Az makyaj yapmaya özen göstermeli ve asla makyajı temizlemeden yatmamalıyız.
Bilmediğimiz kimyasal kozmetik ürünlerini kullanmamalıyız.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu