08/12/2009 20:17
Dağlara tırmanma sporu. Birçok spor dalından farkı özel bir alanda ya da pistte değil, doğanın içinde yapılıyor olmasıdır. Dağcılar; özel ayakkabılar, baltalar, ipler, çiviler ve halkalar kullanarak dağların zirvelerine tırmanmaya çalışır. Rüzgâr almayan kalın giysiler giyer, kamp malzemeleri kullanırlar.

Dağcılık çok eski zamanlara dayanmakla birlikte modern anlamda 1850 yılından sonra yapılmaya başlanmıştır. Avrupa'daki Alp dağları dağcıların ilk tırmandığı dağlardır. Daha sonra öteki kıt'alardaki yüksek, tırmanması zor dağlar, dağcıların hedefi olmuştur.

29 Mayıs 1953'te 8882 m yüksekliğiyle dünyanın en yüksek noktası olan Himalayaların Everest tepesine Yeni Zelândalı Edmund P. Hillary çıkmayı başardı. Kısa süre sonra 8580 m yüksekliğindeki çıkılması Everest'ten çok daha zor olan Kin Çin Junga zirvesine İngiliz dağcılar çıkmayı başardı.

Önceki
Önceki Konu:
Dağ Meltemi
Sonraki
Sonraki Konu:
Ebegümeci

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: