29/03/2013 1:00
Deprem, yeri sallayan bir sarsıntıdır. Sallantının başladığı noktaya deprem içmerkezi denir. Bu içmerkezin üstünde ve ona düşey konumda olan noktaya da deprem dışmerkezi denir.

Yeryüzü kabuğu oynayabilen ve kırılabilen kayalık tabakalardan oluşur. Bunlar, uzun ve yavaş hareketler ya da çeşitli jeolik olaylar sonucu bazen aniden büyük bir şiddetle kırılabilir. Bu kırılmalar depreme neden olur. Eğer deprem şiddetli olursa, eşyalar sallanır, binalar yıkılır, yer yükselir, barajlar yıkılır ve su baskınları olur. Ancak her depremin şiddeti bir değildir.

Deprem, günümüz de bir çok insanın korku kaynağıdır. Ne zaman, nerede olacağını bilmek imkansızdır. Yeni yapılan binalar, okullar ve hastaneler ne kadar depreme dayanıklı olarak inşa edilsede, yüksek şiddetli depremlere dayanamazlar. Bulunduğumuz konumda depreme karşın önlemlerimizi almalı, gerekli araç ve gereçleri deprem esnasında kolayca ulaşabileceğimiz yerde bulundurmalıyız.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: