08/12/2009 20:19
1939 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Ersin Faralyalı, Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, İktisadi Kalkınma Vakfı ve TÜSİAD Yönetim Kuruluğu üyeliği görevlerinde bulundu. Faralyalı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) kuruluşunda yer aldı. Türk-Amerikan İş Konseyi’nin de 2 yıl başkanlığını yürüttü. Doğru Yol Partisi’nden 19. Dönem İzmir Milletvekili olarak TBMM’ye giren Faralyalı 49. hükümetin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı yaptı. Türkiye’de serbest bölgelerin kurulmasında büyük katkısı oldu.

Uluslararası Yatırım Fonu (KKR) Türkiye Temsilcisi Ahmet Faralyalı ile bilişim sektöründeki projeleriyle tanınan Serdar Faralyalı’nın babası olan Ersin Faralyalı, Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Begümhan Doğan Faralyalı ile Ebru Ansel’in de kayınpederiydi.

Faralyalı uzun süredir VKV Amerikan Hastanesi’nde tedavi görüyordu. 7 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da öldü.

Sonraki
Sonraki Konu:
Zeki Bulgan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: