08/12/2009 20:17
Tek hücreli pelikula ile çevrilidirler. Hareketli hücreler genellikle iki, üç kamçıya sahiptirler. Uzun olan kamçıları, dar bir kısımdan dışarı çıkar. Kısa kamçıları ise esas vakuol içersinde kalır. Esas vakuolün dışarısında bir veya daha fazla olabilen kontraktil vakuol bulunur. Yine esas vakuolün taban kısmında her birinden bir kamçının çıktığı iki bazal cisimcik bulunur. Esas vakuolün orta kısımlarında kısa kamçının uzun kamçı ile birleştiği noktada ışığa duyarlı bir organel olan fotoreceptör adı verilen bir organel bulunur. Bundan başka esas vakuolün kırmızı renkli göz olan göz noktası veya stigma bulunur. Kromatoforları disk, şerit veya yıldız şeklinde olup, başka klorofil a ve b, β karotin, ksantofil de kapsar. Her hücrede tek nukleus bulunur ve genellikle hücrenin orta bölgesinde yer alır.

Beslenmeleri ototrof, saprofitlik veya holozoiktir. Asimilasyon ürünü olarak tanecikler halinde paramilum ve yağlar meydana gelir.

Hem tatlı hem acı hem de tuzlu sularda yaşarlar.

Familya: Euglenaceae

Cins: Euglena

Suçiçeği oluştururlar. Hematokrom kapsar ve çok bulunduğu hallerde suya kırmızı bir renk verir. Sonbahar aylarında yaprakların suya düşmesi ile bollaşır ve bulundukları sulara yeşil renk verirler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: