08/12/2009 20:22
1959 yılında Manisa Turgutlu'da doğdu. Orta öğrenimini tamamladıktan sonra Turgutlu Endüstri Meslek Lisesi sınavlarını kazanarak Torna-Tesviye bölümünde eğitim gördü. 1979 yılında mezun olduğu bu okuldan 'yüksek başarı' belgesiyle mezun oldu. Girdiği her seviye tespit sınavında gösterdiği başarıdan dolayı, üniversite sınavlarına burslu olarak hazırlanan Faruk Külege, Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandı.

1984 yılında üniversiteyi bitiren Külege, 1 yıl boyunca baba mesleği olarak kasaplık yapmış ve aynı yılda evlendi. Daha sonra askerlik görevini de tamamlayarak, sürekli takipçisi olduğu ekonomik gelişimleri daha yakından izleme fırsatı buldu. Kısa zamanda teknolojik ve ekonomik gelişmelere olan ilgisini kanıtlayarak, Kırşehir Petlas Lastik Fabrikası'nda makine mühendisi olarak göreve başladı.

Çalıştığı 1 yıl içinde yeteneklerini ispatlayarak fabrika yönetiminin gözüne giren Külege, yönetim tarafından lastik imalatı ve fabrika organizasyonu eğitimi almak üzere Çekoslovakya'ya gönderildi. Dönüşte ise Petlas'ta üretim başmühendisi olarak görevine devam etti.

2 Eylül 1989 yılında Petlas'ta ilk lastiği bizzat kendisi üreterek, ürün kalitesinde yeni bir çığır açan Külege, bu enerjisini özel sektörde kullanabilmek için Tetik Supap Fabrikası'nda fabrika müdürü unvanıyla yeni görevine başladı.

Sadece dizel motor supapları üreten bu fabrikada benzinli motorlarda kullanılan supap üretimini de sağlayan Faruk Külege, aynı zamanda Türk otomobil endüstrisine orijinal parça tedarik ederek ekonomiden büyük bir döviz kaybını önlemiştir. Faruk Külege o dönem Türkiye'ye yeni giren Japon Subaru otomobillerinin iki ortağıyla beraber İç Anadolu Bölge Bayiliği'ni almıştır. Ortakları firmayı yönetirken gelen bir teklif üzerine Supar Motor Supapları Fabrikasına Satış Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır. Bu firmada stoklarda bekleyen tüm üretilmiş supapları kısa bir sürede satarak stokları eritmiştir ve firmayı gayd üretimine sokarak bir takım olan supap ve gaydın beraber satılmasını sağlamıştır.

Aynı yıl Petlas'ın değişen yeni yönetimi tarafından tekrar göreve çağrılarak Genel Müdüre bağlı pazarlama ve satış müdürü olarak yeni görevine başlayan Külege, kısa zamanda aldığı önlemler ve ekip çalışması sonucu Petlas'ın üretime geçtiği tarihten bugüne kadarki en fazla üretime ve bugüne kadarki en fazla satış rakamlarına ulaşarak kitlerin en başarılı pazarlama müdürü seçilmiştir. Aynı dönemde yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapılarak ve iç pazarda büyük bir bayi potansiyeline ulaşılarak 60 Milyon dolarlık satış rakamlarını yakalamış ve rekor kırmıştır.

1992 yılının sonunda siyasi nedenlerden dolayı Petlas Lastik Fabrikası'ndan tekrar istifa etmiştir. İstanbul'da bulunan Gökkuşağı Boya Kimya Fabrikası'nda Genel Koordinatör olarak göreve başlamıştır. İlk 4 ay içinde satışlarını 3 kat arttırarak firmanın piyasada tanınırlığını arttırmıştır. 1993 yılının sonunda Subaru Otomobillerinin İç Anadolu Bölge bayii olan Feza Otomotiv'in hisselerinin tamamını satın alarak tekrar Konya'ya kendi işini yapmak üzere geri dönmüştür. Bu arada Konyalı sanayicilerin de ithalat-ihracat ihtiyaçlarını tedarik etmeye başlamıştır. Bu dönemde faal olan holdinglerin hızlı büyüme arzusuna paralel olarak Konya'da kurulması istenen bir otomobil fabrikası projesi hazırlayarak (BURAK OTOMOBİL) Konyalı holdinglerin görüşlerine sunmuştur. Fakat holdinglerin çekimser kalması nedeniyle bu proje rafa kaldırılmıştır.

1997 yılında şirketini satarak İzmir'e dönen Külege, HEXXER Boya Kimya Sanayi şirketine Genel Koordinatör olarak giriş yapmıştır. Hexxer markasını oluşturarak 15 farklı boya ve yalıtım ürünlerinin üretimine başlayarak ürün yelpazesini sektördeki anafirmaların seviyesine getirmiştir ve çeşitli ülkelere ihracat gerçekleştirerek ürünlerin kalitesini kanıtlamıştır.

Ardından 1998 yılı Mayısı'nda İzmir/Çankaya'da BORDO DIŞ TİCARET VE DANIŞMANLIK LTD. Şirketini iki ortakla kuran Külege, çeşitli firmalara danışmanlık hizmetleri ve Avrupa'da yaklaşık 15 ülkeye 50 çeşit gıda ihracatı gerçekleştirmiştir. Ege İhracatçılar Birliği tarafından 'güvenilir firma' seçilerek takdir edilmiştir.

2001 Eylül'ünde özelleştirilen PETLAS AŞ'yi satın alan Kombassan Holding, bu fabrikanın verimli çalışmasını sağlayamamış ve fabrika çalışamaz hale gelmiştir. Külege, tekrar Genel Müdür Yardımcısı olarak bu fabrikada göreve başlamıştır. Hemen fabrikanın kapalı iç lastik bölümünü faaliyete sokmuş ve fabrikanın maksimum şekilde üretime geçmesini sağlayarak tüm çalışanlara büyük bir coşku yaşatmıştır. Ardından aynı hafta büyük bir ihale alarak mali açıdan bir anda şirket rahatlamıştır. Aynı yıl Ramazan Bayramı arifesinde bir günde çeşitli ülkelere 59 TIR lastik sevkiyatı yapılarak yeni bir rekora imza atılmıştır. İç lastik bölümünün tüm ürünlerinde 6 aylık üretimin tamamı komşu İran'da faaliyet gösteren ALIGHAN LIGHVANI CO.'ya satılarak büyük bir başarı elde edilmiştir. İzmir'deki firmasının 2001 krizinden etkilenmesiyle birlikte tekrar İzmir'e dönen Külege, krizin yaralarını 2005 yılına kadar sararak şirketin tüm piyasadaki ödemelerini tamamladıktan sonra şirketi dondurarak, yeni bir oluşum Yiwu City/ Çin'de faaliyet gösteren MILLENIUM FOREIGN TRADE CO. Firmasında Genel Koordinatör olarak görev yapmıştır. Külege bir yılın sonunda böbreklerinden rahatsızlanarak Türkiye'ye dönerek tedavi olmuştur. Bu zamandan sonra da çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir ve tedavisine devam etmektedir.

Türk ticaret hayatını tamamıyla tanıyan Külege'nin görev yapmayı arzuladığı en büyük alan ise, zor durumdaki şirketleri kurtarma operasyonlarında 'beyin' vazifesi görmektir.

Önceki
Önceki Konu:
Gül Ceylan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu