08/12/2009 20:17
(1934 Gjatsk, SSCB - 1968 Moskova, SSCB ) 12 Nisan 1961 tarihinde, Vostok 1 adlı uzay aracıyla yolculuk yaparak, uzaya giden ilk insan olma unvanını alan Sovyet kozmonotu. 1957 yılında pilot oldu. 1960'lı yıllarda ilk Sovyet kozmonotu olarak uzay çalışmalarında yer aldı.

1961'de Vostok 1 ile 301 km yükseklikte bir yörüngeye oturdu. Dünya'nın çevresinde 89 dakikada bir tam tur attıktan sonra, uzay aracı Sovyetler Birliği topraklarına yumuşak iniş yaptı. Bu yolculuğuyla bir anda dünyaca ünlü olan Gagarin, Lenin Nişanı ile ödüllendirildi. Daha sonra herhangi bir uzay yolculuğuna katılmayan Gagarin, 1962'de milletvekili oldu. 1968'de iki kişilik bir jet uçağında eğitim uçuşu yaparken uçağın düşmesi sonucunda genç yaşta öldü. Öldükten sonra doğduğu kasabanın adı Gagarin olarak değiştirildi.

Yuri Gagarin'in yolculukları, uzay keşiflerinde yeni bir çığır açarak, kendinden sonraki çalışmalar ve insanoğlunun yeni keşifleri için bir dönüm noktası oluşturdu.

Önceki
Önceki Konu:
Galıleo, Galıleı
Sonraki
Sonraki Konu:
Hatay Sorunu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: