Gérard Oury - Bilgiler
08/12/2009 20:21
Fransa'nın, en çok izleyici toplayan filmi olan 1966 yapımı 'La Grande Vadrouille'in yönetmeni Gérard Oury (87), hayata veda etti.

Çok beğenilen bir dizi komedi filmine imza atmış olan Oury'nin, 2. Dünya Savaşı'nda iki Fransız sivilin Paris'e düşen bir uçağın mürettebatına yardım etme çabalarını anlattığı 'La Grande Vadrouille' (Don't Look Now We're Being Shot At) filmi, sinemalarda 17 milyon kişi tarafından seyredilmişti.

29 Nisan 1919 yılında Paris'te doğan Fransız yönetmen Gerard Oury, Louis de Funes ve Bourvil'den, Jean-Paul Belmondo ve Yves Montand'a uzanan bir skalada pek çok ünlü oyuncuyla çalıştı.

Bir kemancının oğlu olan ve sinema dünyasına aktör olarak adım atan Oury'nin 'La Grande Vadrouille' dışında diğer ünlü filmleri, 'Le Cerveau' (The Brain)', 'Les Aventures de Rabbi Jacob' (The Mad Adventures of Rabbi Jacob), 'La Folie des Grandeurs' (The Folly of Grandeur) ve 'La Schpountz'dur.

Sanatçının cenazesi, Montparnasse Mezarlığı'na defnedildi.

Önceki
Önceki Konu:
Cemil Şeboy
Sonraki
Sonraki Konu:
Mickey Spillane

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: