08/12/2009 20:17
Güneş'in ya da bir başka yıldızın çevresinde dolanan (kuyrukluyıldız, gök taşı ve uyduların dışındaki) gökcisimlerinin ortak adı.

Güneş'in çevresinde dolanan dokuz gezegen, Güneş'e olan uzaklıklarına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton'dur. Bunlardan ilk dördüne bazen ‘yersel gezegenler, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'den oluşan gruba da ‘dev gezegenler denir. Bu iki grup arasında, küçük gökcisimlerinden oluşan bir kuşak yer alır. İlk gök bilimcilerce gezegen kavramı, arka plânda sabit görünen yıldızlara göre yer değiştirdiği gözlenen yedi gök cismi için kullanılmaktaydı. Bunlar, teleskobun bulunmasından önce de gökte dolaştıkları kolaylıkla gözlenen beş gerçek gezegen (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn) ile Güneş ve Ay'dan oluşuyordu. Bu yedi gök cisminin adı bazı dillerde hâlâ haftanın günleri olarak kullanılır.

Önceki
Önceki Konu:
Geyik Göbeği
Sonraki
Sonraki Konu:
İçgüdü

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: