Göller Yöresi kapalı havzaları, İç Anadolu havzalarının batısında ve bunların devamı niteliğindedir. Fakat bu yöredeki kapalı havzaların oluşmasında en önemli faktör, yer şekilleridir. Özellikle yörenin kalkerli bir yapıda olması, kapalı havza oluşumunun en önemli nedenidir. Akarsuların yer altına indiği yerler olan düdenlerin yaygın oluşu, yüzeysel akışlı suların azalmasına neden olmuştur. Bu yörenin başlıca kapalı havzaları Burdur ve Acıgöl'dür. Salda ve Yarışlı gölleri de yöredeki küçük kapalı havzalardandır.

Göller Yöresi'ndeki bazı göller, birer kapalı havza gibi görünmesine rağmen, gerçekte sularını yer altından denize ulaştırırlar. Sözgelimi; Eğirdir ve kovada gölleri fazla sularını düdenlerle Aksu'ya ulaştırır. Beyşehir Gölü de aynı şekilde Manavgat Çayı'na su verir. Antalya ile Burdur arasındaki Bucak ve Kestel gölleri de sularını düdenlerle Akdeniz'e gönderir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: