08/12/2009 20:17
İşitme olayının gerçekleştiği, ayrıca denge organlarının yer aldığı karmaşık yapı. Kafa kemiğinin içindeki bir odacıkta yer alır. İç kulak; denge organları olan yarım daire kanalları ve salyangoz olmak üzere iki bölümde incelenebilir.

Yarım daire kanalları, içlerinde akışkan bir sıvı bulunan, belirli yerlerinde tulumcuk ve kesecik şeklinde şişkinliklerin olduğu birbirine dik üç yarım daire kanalından oluşmuştur. Başın yukarı-aşağı, sağa-sola hareketlerinde, bu kanallar içindeki sıvı hareket ederek, tulumcuk ve kesecik içerisindeki tüycükleri hareket ettirir ve böylece beyin vücudun konumu hakkında bilgi edinerek gerekli kaslara uyarı gönderir. Örneğin; düşerken elllerin, kollların bilinçsizce dengeyi sağlayacak şekilde hareket ettirilmesi böyle bir işleyişin sonucudur. Yaşlılıkta dengenin bozulması bu yarım daire kanallarının kireçlenmesiyle ilgilidir.

Salyangoz, sesleri almaktan sorumlu olan, iç kulağın ikinci önemli kısmıdır. Salyangozun üzerinde bulunan ve ses dalgalarını alan bölümle burada bulunan almaçlara korti organı denir. Üzengi kemiğiyle oval pencereye iletilen ses dalgaları, bu sefer dalız içerisindeki sıvıyı harekete geçirir. Hareket eden sıvı korti organı üzerinde bulunan tüyleri titreştirerek, uyarıların meydana gelmesine neden olur. Seslerin değerlendirilmesi beynin işitmeden sorumlu olan bölmesinde gerçekleşir.

Önceki
Önceki Konu:
Halman, Talat Sait
Sonraki
Sonraki Konu:
Lal

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: