08/12/2009 20:17
Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Yüz ölçümü 3539 km2, nüfusu 168 634 kişi (2000), il plâka kodu 76'dır. İlçeleri; Merkez, Aralık, Karakoyunlu ve Tuzluca'dır.

İl topraklarının güneyinde Aras Sıradağları vardır. Bu sıradağların en önemli dağları, Durak Dağı ve Zor Dağı'dır. Iğdır ilinin kuzeyinde bulunan ve tek ovası olan Iğdır Ovası, aynı zamanda verimli bir tarım alanıdır. Iğdır Ovası, tek ırmağı olan Aras Irmağı tarafından sulanır. Bu ova, sert Doğu Anadolu Bölgesi iklimi içinde yumuşak iklimin geçtiği bir alandır. Yetiştirilen başlıca ürünler, meyve, şeker pancarı ve pamuktur. Iğdır Ovası'nın kendine özgü ikliminden dolayı birçok ürün elde edilir. Bir diğer gelir kaynağı da hayvancılıktır. En çok koyun, sığır ve kıl keçisi yetiştirilir. Hayvancılık, canlı hayvan satışına dayalı olduğundan hayvansal ürün üretimi düşüktür.

Iğdır ilinin yerleşim tarihi Urartulara kadar uzanır. O dönemlere ait birçok tarihi eser kalmıştır. Ayrıca kervan yolları üzerinde olması Iğdır'ın önemini artırmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Hirfanlı Barajı
Sonraki
Sonraki Konu:
Ilgaz Dağı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: