08/12/2009 20:17
Karadeniz bölgesinde, Batı Karadeniz bölümünün iç kesimlerinde yer alan dağdır. Kastamonu Havzası ile Devrez vadisi arasında uzanır. Ilgaz Dağı'nın en yüksek dorukları, batıda bulunan Küçükhacet (Çatalılgaz) ile doğuda bulunan Büyükhacet (Hacetılgaz) dağlarıdır. Çatalılgaz dağı, az parçalanmış, kütlesel görünümlü bir kabartıdan oluşur. Büyükhacet Dağı'ysa dar tabanlı bir koni biçimindedir.

Ilgaz Dağı, gür doğal bitki örtüsüyle kaplıdır. Ormanlık alanlar genellikle karaçam, sarıçam ve köknarlardan oluşur. Kastamonu'yu Ankara'ya bağlayan Ilgaz Geçidi, Ilgaz Dağı üzerinde yer alır. Ilgaz Dağı'nın Kastamonu il sınırları içinde kalan bölümünde bulunan 1088 hektarlık bir alan, milli park hâline getirilmiştir. Eşsiz güzellikte doğal bitki örtüsü ve vadilere sahip parkta birçok yabani hayvan yaşamaktadır. Ulusal park alanından piknik, kampçılık ve spor amaçlı balıkçılık yapılmaktadır.

Önceki
Önceki Konu:
Iğdır
Sonraki
Sonraki Konu:
Irak

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: