İlaçları neden aç ya da tok karna içeriz? - Bilgiler
İlaç içerken mutlaka suyla birlikte içmeliyiz. Ayrıca şurup içtikten sonrada ardından mutlaka bir bardak su içmeliyiz. Çünkü su, ilacın veya şurubun daha hızlı çözünerek kana karışmasını sağlar. Aksi halde susuz içilen ilaçlar, uzmanlara göre ileriki dönemlerde bir takım hastalıkları beraberinde getirmektedir.

Antibiyotik türü ilaçlar aç ve tok karna alınabilmektedir. Aç karna alınan antibiyotikler mide rahatsızlığı olan kişilerde mide ağrıları meydana getirir. Bu sebepten dolayı bazı antibiyotiklerin tok karna alınması doktorlarca tavsiye edilir. Aslında aç karna alınan antibiyotik ilaçlar daha kısa sürede etkisini gösterir. Antibiyotiklerin istenilen etkiyi göstermesi ise bu ilaçları belirli saat aralıklarında alınmasıyle sağlanabilir. Örneğin günde 2 adet alınması gereken antibiyotik ilaç, her 12 saatte bir alınmalıdır. Günde 4 defa alınması gereken antibiyotik ilaç, her 6 saatte bir alınmalıdır.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi ilaçlar genellikle tok karna alınır. Bu tür ilaçlar mide de tahriş edici bir etkiye sahip olduğundan dolayı tok karna alınması midedeki tarhişi minimum seviyeye indirir.

İlaçları içerken kırmadan bütün bir şekilde içmek, sağlık ve etki açısından faydalıdır. Kırılan ilaç sağlımıza zarar verebileceği gibi ilacın içindeki etken maddesi de etkisini yitirir. Ayrıca bazı ilaçları bozulmaması için buzdolabı veya serin bir yerde muhafaza etmek gerekir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu