08/12/2009 20:17
Isparta İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlar. Bu nedenle Afyon-Sandıklı güzergahından kente gelen vasıtalar, Ağlasun-Bucak Karayolu ile Antalya'ya ulaşır.

Keçiborlu-Dinar güzergahında da Ege Bölgesi ile bağlantı kurulur. Isparta ili Eğirdir-Şarkikaraağaç güzergahını takiple Konya ili irtibatlıdır. Bu yol özellikle maden nakliyatında Antalya iline bağlantı sağlar.

Isparta'nın İç Anadolu'ya bağlantısının ilk basamağı olan Isparta-Baladız (Gümüşgün) ve Isparta çevre yolları da dahil edildiğinde inşa edilen yolun uzunluğu toplam 138 km. ye erişmektedir. Baladız kavşağından Isparta Sav Kasabasına kadar uzanan 31 km.lik kesim bölünmüş yol olarak inşa edilmiştir.

Güzergaha 4 km.lik bir yolla bağlanan, Isparta'ya 28 km. mesafedeki Süleyman Demirel Havaalanı da devreye girmiş ve bölgenin ekonomik kalkınması için gerekli alt yapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. 1964 yılında karayolları ağına alınarak, 1965 yılında Ağlasun Köroğlu Beli Varyantı ile Antalya'ya ulaşım sağlayan mevcut yol, Ağlasun üzerinden 146 km. uzunluğundadır.

Yeni yol 1986 yılında programa alınmış, yolun Dereboğazı Köprüsü ile Isparta ayrımı, II. Tünel girişi arasının yapım ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalara başlanılmıştır. I-A standardında, platform genişliği 12 metre olarak inşa edilen yol , 8 Temmuz 1995 tarihinde hizmete sunulmuştur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: