Kan vermek faydalı mıdır? - Bilgiler
Hiç durmadan vücudumuzda dolaşan kanımız tıpkı bir otomobil veya makina moturunun yağı gibidir. Yağ, nasıl parçaların sorunsuzca çalışmasını sağlıyorsa, kanımızda vücut organlarımızın düzgün bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. Örneğin; otomobilimizdeki yağ her geçen gün kalitesini biraz daha kaybeder. Bu yüzden belirli aralıklarla yağı değiştiririz. Tıpkı kanımız da motor içindeki yağ gibi zamanla özelliğini kaybeder ve yenilenmesi gerekir. Kan vererek vücudun çeşitli bölgelerinde biriken toksinlerden ve kirli kandan kurtulabiliriz.

Gün içindeki stresli olaylar, yanlış ve düzensiz beslenme ve daha sayılabilecek birçok faktörle kanımız sürekli kirlenir. Belirli aralıklarla kan vererek ruhsal ve bedensel rahatlığa kavuşabiliriz. Bu konuda Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

"Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır."

"Üç şeyde şifa vardır. Bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve kızgın bir aletle dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem."

"Her kim ayın 15, 17, 19 ve 21. günlerinde kan aldırırsa, kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıktan şifa bulur."

Kızılay kan merkezlerinde güvenle kan verebilirsiniz. Düzenli olarak kan vermenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kanser riskini azaltır.
Psikolojik rahatlık sağlar. İnsan kendini daha huzlurlu hisseder.
Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.
Kanda taşınan oksijen miktarı artar.
Kan hücreleri yenilenir.
Kirli kan ve birikmiş toksinler atılır.
Kandaki yağ oranı büyük ölçüde azalır.
Kan veren kişide baş ağrısı, yüksek tansiyon, stres ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara daha az rastlanır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: