08/12/2009 20:19
1947

İstanbul’ da doğdu

1965 / 1970

Amcasının stüdyosunda çalışmaya başladı. Önce laboratuarda, sonra dublaj makinisti, montajcı, senkroncu , ses kayıtçısı olarak çok iyi yetiştirildi.

1970 / 1978

Birsel Film' de yönetmen yardımcısı olarak işe başladı. 55 filmde Türk Sinemasının en usta yönetmenlerine asistanlık yaptı.

1978

Türkiye Motokros yarışmasında 3. kez Türkiye şampiyonu oldu.

1978

Türk Sinemasının kriz içinde olduğu bir dönemde yönetmen ve yapımcı olarak FIRATIN CİNLERİ isimli filmi çekti. Fıratın Cinleri yapıldığı yıl katıldığı İtalya' daki San Remo Film Festivali' nde Jüri Özel Ödülü, Antalya Film Festivali' nde 3 Altın Portakal, Bulgaristan Varna Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film Ödülü aldı.1979 ve 1980 de Amerika' da Şikago, İran' da Tahran, İspanya'da San Sebastian, Portekiz' de Fuguera Da Foz, Hollanda' da Rotterdam, Rusya’ da Taşkent, Almanya’da Berlin Film Festivallerinde yarıştı ve ödüller aldı. Fransa'da George Sedoul Ödülü’ne aday gösterildi. Fıratın Cinleri Türkiye' de, gösterildiği yıl izlenme rekoru kırarken Türkiye dışında 13 ülke televizyonu tarafından satın alındı.

1979

Berlin Film Festivali’ nde Fıratın Cinleri gösteriminde Almanya Cumhurbaşkanı Schell ile tanıştı Berlin Başbakanı Dietrich Stobbe'nin davetlisi olarak Berlin'de 6 ay kalarak yeni filmi için araştırmalar yaptı. Usta senaryocu Bülent Oran ile birlikte yazdığı “KARA KAFA” adlı senaryoyu Almanya' da Berlin, Köln, Essen, Duisburg ve Oberhausen’de filme çekti.

1980

Kara Kafa’ nın Türkiye’ de gösterimi ve yurt dışına çıkışı (Bir dost ülkenin onuruyla oynuyor gerekçesiyle) yasaklandı. Yurtsever’ e yargı yolu göründü ( ! ... )

1980

Agustos sonunda Berlin’ e yerleşti. SFB (Sender Freies Berlin) televizyonunda çalışmaya başladı.

1981 / 1985

Berlin'de Troja Film Produktion’ u kurdu. Alman TV leri için filmler yapıldı.

1982

Kızı, Berivan Reutliengen’ de doğdu.

1986

Türkiye’ ye döndü. Adıyaman, Adana, Bursa ve İstanbul’ da ZİNCİR isimli filmi çekti. Zincir, Antalya film festivaline ve yurt dışındaki 20 ye yakın festivale katıldı. Ödüller aldı. Satışlar yapıldı, yurt dışında sinema ve TV lerde gösterildi. Türkiye’ de ise filmi gösterecek sinema bulunamadı. Türk Sineması’ na uygulanan bu ekonomik baskı ve sansürü protesto etmek adına Moda Kültür Merkezi önünde filmini yaktı...

Önceki
Önceki Konu:
Aydil Erol
Sonraki
Sonraki Konu:
Erol Çevikçe

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu