08/12/2009 20:19
1947`de Bağarası'nda doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın'da okudu. Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü, AÜAÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. İlk görevine Kastamonu-Cide-Şenpazar'da başlayan yazar, daha sonra birçok okulda idareci ve öğretmen olarak çalıştı, 1997`de emekli oldu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

1962'den bu yana Aydın, Söke ve Kuşadası yerel gazetelerinin yanında, ülkemizin ünlü edebiyat dergilerinde şiir, hikâye ve eleştirileriyle yer aldı. Ahmet KABAKLI'nın 'Türk Edebiyatı Dergisi' hikâyecileri arasında gösterdiği Bıldırki, ilk ününü Hisar Dergisi'nde yayımlanan eleştiri ve hikâyeleriyle yapmıştır. Hisar'da yayınlanan ilk hikâyesi 'Şeftali Çiçekleri' Türk Edebiyatı'nda yayınlanan ilk hikâyesi ise 'Rüyâlar Gerçek Olsa'dır. Çeşitli mahlaslar kullanarak köşe yazıları da yazan Bıldırki, 'Resimli Türk Edebiyatı Devirler, İsimler, Yorumlar' adlı ansiklopedinin yazarları arasına katıldı.

'Bir Bıçağın Keskin Ucu' adlı hikâyesiyle 'Töre Hikâye Yarışması'nda (1980) üçüncülük ödülü alan yazar, daha sonra 1995 yılında 'Kar Üstünde Kan Damlası' adlı hikâyesiyle 'Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması' seçiciler kurulu özel ödülünü, 1996 ve 1997 yıllarında da, yıl içinde yayınlanan hikâyelerin değerlendirilmesi sonucunda, üst üste 'Aydın Gazeteciler Cemiyeti Hikâye Dalı' birincilik ödüllerini aldı.

Eleştiri, şiir ve hikâyelerini, başta Hisar dergisi olmak üzere; Fikir ve Sanatta Hareket, Şafak, Adımlar, Alkım, Bursa'da Zaman, Doğuş Edebiyat, Töre, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Eğitim, Millî Kültür, Gülpınar, Dolunay, Çağrı, Yiğit Efem, İnanç, Tarla, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Beşparmak ve Sarızeybek dergilerinde yayınlatmıştır. Bu dergilerin dışında, son zamanlarda Yenisöke, Söke Ekspres, Medya, Kuşadası Halkın Sesi ve Söke Esnafın Sesi gazetelerinde de çalışmalarını sergilemektedir.

Radyo ve televizyon çalışmaları da bulunan yazarın basılmış eserleri şunlardır: Liseden Sesler (Şiir), Atatürk Aramızda (Seçilmiş Şiirler), Bütün Fidanlar Sımsıcak (Şiir), Ceylan Gözlüm (Şiir), Dönülmez Yol (Roman), Koçaklar (Millî Hikâyeler), Üçüncü Günün Öğlesi (Hikâyeler), Bir Başka Şafak (Hikâyeler), Gün Çarığı Sıkınca (Hikâyeler), Dil Çerezleri (Folklor Araştırmaları).

Yazarın http://oyhanbildirki.blogcu.com adresinde kişisel Web sitesi mevcuttur.

Yazışma için: oyhanhasan@hotmail.com

Önceki
Önceki Konu:
Muhittin Arar
Sonraki
Sonraki Konu:
Zihni Açba

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: