Bugün masif duvarları ve bazı tonozları ayakta kalabilmiş olan yapının iç mekanlarının mermerle kaplı olduğuna dair izler bulunmaktadır. Hamamın planı diğer tipik Roma hamamları gibidir. Önce girişte, büyük avlu, iki yanında büyük holler bulunan kapalı dikdörtgen bir alan ve daha sonraları bulunan esas hamam yapısı yer alır. Havuzlu odalarda geniş ve büyük pencereler vardır.

Bugün avlunun sınırları henüz kesin olarak saptanamamıştır. Palaestra'nın yan kanatlarında, biri güneyde, diğeri kuzeyde olan iki büyük hol imparatora ve törenlere ayrılmıştır. Palaestra boyunca uzanan geniş bir salon ise, atletizm ve jimnastik için kullanılmış olmalıdır. Bu yapı kompleksinde, Roma Hamamları'nın da ortak özelliklerinden olan caldarium, tepidarium ve frigidarium'un üstleri tonozlarla örtülüdür. Hamam kompleksinin kalıntıları MS. I. yüzyıl tarihlidir. Büyük hole bitişik tonozlu kapalı mekanlar günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Denizli Horozu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: