Paraguay - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Resmi adı Paraguay Cumhuriyeti'dir. Başkenti Asuncion, nüfusu 5 579 503 kişi (2000) ve yüz ölçümü 406 750 km2 olan Paraguay'ın yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Guarani ve resmi dili İspanyolcadır. Dini Hristiyanlık olan Paraguay, Güney Amerika'nın denizle kıyısı olmayan iki ülkesinden biridir. Komşuları, kuzeyde Bolivya, güneyde Arjantin, doğuda Brezilya'dır. Kişi başına düşen ulusal gelir 1860 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Paraguay'da ortalama ömür 70 yıldır.

Başlıca kentleri; Asuncion, Pedro Juan Caballero, San Pedro, Pilar, Concepcion, Villarrica, Fuerte Olimpo'dur. Başlıca dağları Arancanguay Dağları ve In Cordillera de Amambay Dağı'dır. Başlıca akarsularıysa Paraguay, Parana ve Pilcomayo ırmaklarıdır. Paraguay Irmağı, ülkeyi Doğu bölgesi ve Batı bölgesi olarak ikiye ayırır: Doğu bölgesi verimli düzlükler ve ağaçlı yamaçlarla, Batı bölgesi Chaco düzlüğü ve bataklıklarla kaplıdır. Doğu bölgesi çayırlıklar, Batı bölgesi bodur ağaçlarla kaplıdır. Genellikle astropikal bir iklim egemendir. Yazlar çok sıcak geçer ve aşırı yağış farklılıkları görülür. Ülkenin en önemli doğal kaynakları demir, manganez ve kerestedir. Ülkede yetişen tarım ürünleri mısır, buğday, pamuk, fasulye, yer fıstığı, tütün, turunçgillerdir. Endüstrisi; gıda, ağaç ürünleri, tekstil, çimento alanlarında gelişmiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Papa
Sonraki
Sonraki Konu:
Paralel

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: