13/10/2014 12:00
REİKİ VE ZİHİN

Onaylamalar ve Kendinizi Nasıl Yaratacağınız

Bilinçaltınız, gerçek ve kurguyu birbirinden ayıramaz dolayısıyla hipnoz, NLP veya otojeniklerle kolayca idare edilebilir. Bilinçaltımızın dili yaratımlar içerir. Dolayısıyla eğer zihninizin derinliklerini etkilemek istiyorsanız, yaratımınızın yardımına ihtiyacınız olacaktır. Bu genellikle eğitim anlamında hazırlık gerektirir. Çünkü batı yarımküredeki modern insanlar çoğunlukla beyinlerinin bir bölümünü kullanırlar, çoğunlukla da sol taraf.

Beyinlerimiz iki ayrı bölüme ayrılmıştır, sağ beyin ve sol beyin. Beynin sağ tarafı sevgi,sanat ve yaratımlardan sorumludur. Sol taraf mantıki düşünme, kurallar, sistematik yapıların karşılaştırması, dillerdeki söz dizimi gibi olgular içindir.

Sağ tarafı eğitmek için her saat veya iki saatte bir ciddi sol beyin aktivitelerine ara vermeli ve resim yapmalı, müzikle uğraşmalı veya birinden diğerine geçmek için ( soldan sağa) sadece dinlenmek gerekiyor. Ayrıca bütün duyularımızı kullanarak sağ tarafı öğrenme olayımızla birleştirebiliriz. Örneğin kelime çalışırken imajine etmek, görüntülemek, hissetmek, koklamak, tatmak, dokunmak veya çalışılan objenin sesini işitmek yararlı olur. Bu verimliliği artırır.

Bu metodla stressiz ne kadar çok öğrendiğinizi farkedince şaşıracaksınız.

Her iki beyin yarımküresini de birlikte hareket ettirmek için pek çok egzersiz vardır. Biri birkaç dakika boyunca parmaklarınızdan biriyle sonsuzluk sembolünü( yan yatmış sekiz ?) çizmektir. Başka biri aynı şeyi gözlerinizle yapmaktır. Bir üçüncüsü aynı modeli parmaklarınızla ve gözlerinizle aynı anda yapmaktır.

Sağ ve sol beyni aynı anda hareket ettirmek ve aynı zamanda yaratımınızı eğitmek için başka bir metod; gözlerinizi kapatmak ve sol gözünüzde alfabenin harflerini birer birer imajine etmek ve aynı zamanda sağ gözünüzden 1 de 26'ya kadar numaraları imajine etmektir. Eğer roman alfabesine alışkın değilseniz 1-26 sayıları ile bağlantılı olacak şekilde herhangi bir karakter kullanabilirsiniz. Başlangıçta zordur ama sonra hemen hemen otomatikleşir: A-1,B-2,C-3.. ve devamı. Alfabeyi birkez tamamladıktan sonra yerleri değiştirin ve tekrar başlayın, bu sefer 1-A.2-B,3-C...bunu büyük harflerle, küçük harflerle baskı harfleriyle ve el yazısıyla deneyin, göreceksiniz ki bazı karakterler ve ve harfleri görüntülemek diğerlerinden daha kolay. Ben bu egzersizi banyo küvetinde yapıyorum.

Oto öneri ile çalışan herhangi bir sistem, İkinci Derece Reiki ile başarıyla bağlanabilir. Tabii ki onaylamalar sizi ruhsal aydınlanmaya yükseltemez ama onlar psikolojik saplantılar ve sabit inançlarla iletişime geçmek için mükemmel araçlardır. Onlar bizi daha aklıbaşında yapmakta ve hayatlarımızı daha eğlenceli yapmakta çok etkilidirler. Sinir, kıskançlık, kilo problemleri, içki veya uyuşturucu alışkanlıkları ve benzeri durumlarda ilişki kurmak için kullanılabilir: kısaca insan dertlerinin bütün bir spektrumunda kullanılır.

İnsan bilinçaltının nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu, daha önce belirtilen kendi zihninizle çalışmayı amaçlayan metodlardan biriyle çalışmaktır.

Kendi onaylamalarınızı veya oto önerilerinizi yaratmak çok kolaydır ama izlenebilecek pek çok prensip var.

İlki: Bütün onaylamalar pozitif bir şekilde formüle edilmeli, hayırlar ve me-ma' lar ters tepkiyle sonuçlanır. Bilinçaltımız kelimeleri anında resimlere dönüştürür. Eğer ben sana: Lütfen, pembe bir fil düşünme dersem, pembe fil bir an için gözünüzün önünde canlanacaktır. başarı veya kanser gibi güçlü kelimeler kolaylıkla tesir eder. Dikkatli olun! Bilinçaltımız tekrara kuvvetle tepki verir. Bu yüzden sadece içinizde iyilik ve rahata niyet eden kelimeleri kullanın.

İkinci öğüt: Bütün onaylamalar optimum tepki için kendi deneyiminizle ve anadilinizde(travmalarımızın çoğu erken çocuklukta köklendiği için )söylenmelidir. Tabii ki, ikinci dilinizde de olabilir. Eğer öncelikle kullandığınız buysa.

Üçüncüsü: Belli bir zamanda (örneğin üç haftalık bir peryotta)bir onaylama üzerine çalışın, daha sonra diğerlerinin üzerine odaklanılabilir. Eğer bir tür rahatlama veya meditasyon metodunu zaten uyguluyorsanız bunu onaylamalarınızı yapmadan 10-15 dakika önce sakinleşmek için kullanın. Kendine öneri en iyi, rahat ve sakin olduğumuzda çalışır.

Eğer hiçbir metoda alışkın değilseniz sadece yapabileceğiniz en iyi şekilde rahatlayın ve İkinci Derece Reiki bölümünde tanımlanan onaylama tekniğini kullanın.

Kullanım ve Kötüye Kullanım

Reiki kullanımı insanlarla, bitkilerle, hayvanlarla, objelerle veya geçmiş ve gelecek olaylarla herhengi bir durumda kullanılabilir. Ama profesyonel tıbbi tedavi için uygun değildir. Pekçok ülkede masaj veya(zihinsel) tedavi seansları sadece sertifikalı ve lisans verilmiş tıbbi pratisyenler tarafından verilebilir. Eğer bunlardan biri değilseniz servisinize başlamadan önce, ülkenizdeki özel kuralların ne olduğunu öğrenin. Japonya'da tedavi sadece bir doktor veya profesyonel bir akupunkturcu, masaj terapisti, masajla tedavi eden kimse veya benzeri tarafından uygulanabilir, lisanssız parayla tedavi yasalara uygun değildir.

Reiki düzenli veya alternatif tedavi metodları ile kolaylıkla birleştirilebilir genelde kötüye kullanılamaz. Biz Reiki veya büyük tedavi gücüne sahip değiliz. Reiki'siz evrende hayat olmazdı çünkü bu kuvvet onun kalp atışı. Reiki ile olması planlanan olur ve biz bu organizmanın sadece çok küçük bir parçasıyız ancak çok küçük bir parça olmak pasif olmak anlamına gelmez. Reiki'nin yardımıyla uyuyan enerjiyi aktif hale getirebiliriz ve onu kendimizin başkalarının ve çevremizin enerji açısından engellenmiş bölümlerine yöneltebiliriz.

Ego hayatımıza her boyut ve her yönde girer, sadece açıkça büyük veya erdemli olan durumlarda değil. Çoğunlukla dertlerimizi ego yolculuklarımıza dönüştürürüz, böylece onlara tutunabiliriz. Değişim korkusu şu şekilde iddialarla ortaya çıkabilir: Ben dünyadaki en üzgün insanım veya kimse benim kadar hasta değil. Bu tavır herhangi bir değişim şansının önünü keser.

Reiki'yi bir ego yolculuğuna dönüştürmeye çalışan pekçok insan biliyorum. Onlar büyük tedavi güçlerini gösteriyor ve bulutların üstünde yürüyorlar. Bunun bile hayatın bir parçası olduğunu ve böylece kabul edilebilir ve bir amaca hizmet edebilir olduğunu anladım. Buna rağmen bu durum diğerleri için rahatsızlık verici olabilir. Bu eğer amacımız Reiki'yi daha iyi bir dünyaya, sevgi ve ilgi ile dolu bir dünyaya giden bir yol olarak yaymaksa, alınması gereken bir risk. Reiki'nin, problemlerle ilişki kurmaktan kaçınmaktan dolayı bir özür veya diğer insanlarla direkt olarak birbirimizi etkilemek için kullanılabileceği diğer durumlar var. Örneğin, eğer bir arkadaşımızla veya ailemizle sorun yaşadıysak İkinci Derece Reiki'nin uzaklık sembolünü kullanmak çok kolay olur. Ancak tabii ki diğer kişiyle problemi yüz yüze tartışmak daha iyi olacaktır.

Benim önerim, uzaklık sembolünü herhangi bir şey ve biri üzerine kullanmadan önce niyetinizi sorgulamanızdır. Bir kez bunu yaptık mı, olayları farklı bir yönden görürüz. Eğer korku veya diğer bir şüpheli güdü niyetimizi uzaklık sembolünü kullanmaya yönelttiyse, problemi çözmek için başka bir yol bulmak daha iyi olacaktır.
İ
Reiki istek, etki veya aktif bağlılığın yokluğunda iyi çalışır, bu yüzden büyük bir iyileştirici veya yardımcı olmaktan veya olmayı istemekten sakının. Kural olarak, yardım için rica edilmesini beklemelisiniz. Yardım etme ve enerji ikincildir ve kendi açıklığınızın bir yan ürününden başka bir şey değildir. Bunları öncelikleriniz yapmaktan kaçının. Tabii ki, yukarıdaki ikazları aklınızda tutarak servisinizi önermek iyi bir şeydir.


Reiki ve Kanal Olma

Kanal olmak için Reiki ile özel bir uğraş gerekmez. Reiki ile evrensel yaşam enerjisine kanal oluruz, varlıklara, tanrılara veya ruhlara değil. Reiki enerjisine kanal olmak için Reiki inisiyasyonlarından başka bir hazırlığa gerek yoktur. Akıl ne bir gereklilik, ne de bir engeldir. Diğer bir deyişle: biz başka birine Reiki uygularken aklımızın orada dolaşıp dolaşmaması önemli değildir. Kanal olunmuş enerji kişilikten, bireysellikten ve duygusal veya entellektüel aktiviteden bağımsız olarak akar.

Varlıkların açık bir kanalı olmak için, kanal olan kişinin zihni tamamen boş olmalıdır. Örneğin kişisel düşünce ve bellekten yoksun olmalıdır. Kanal olan kişinin en azından geçici olarak egosuzluk durumunda bulunması gerekir. Eğer bu olmazsa gerçekten aktarılan madde ile kanal olan kişinin bilinçaltından doğan veya insan ırkının kollektif bilinçaltından kaynaklanan sindirilmemiş arzuları birbirinden ayırd etmek imkansız olur. Bedensiz ruhlar dil ve milletten bağımsız oldukları için kelimeleri belli bir dilde kanal olan kişiye transfer etmezler. Aktarılan his veya gerçek kanal olan kişinin berrak olmayan zihin veya belleğiyle kirletilmeden aktarılmalıdır. Kanal olma bir jiletin ucu gibidir. Bu onun kaderi değilse, hiçbir Reiki derecesi kişiyi bir kanal yapmaz.

Eğer kanal olma olayı sizin içinde gerçekleşirse size günlük topraklama egzersizleri (Reiki 2 bölümünde açıklandığı gibi) Tai-Chi veya Tao nefes alma egzersizleri, doğada uzun yürüyüşler ve günde en az 30-60 dakikalık zor fiziksel işler veya fiziksel egzersizler yapmanızı öneririz. Deneyimlerinizi tasdik edecek bir manevi üstad veya en azından size yolunuzda yardım edebilecek doğru ve deneyimli bir kanal(kişi anlamında) bulmanız en iyisi olacaktır.


Koma ve Ölüm

Reiki aynı zamanda bize bilinci geçici olarak kapanmış komadaki veya ölmek üzere olan hastalarla iletişim kurmanın hoş bir yolunu gösterir. İkinci ve Üçüncü Derece Reiki sembollerinin yardımıyla normal koşullar altında ulaşılamayacak insanlarla özgürce iletişim kurabiliriz, bu bizi acı ve acıma duyguları ile yoğrulmuş ve sinirli bir hal yerine şükran dolu ve görevimizi yerine getirmişiz gibi bir ruh hali içinde bırakır.

İlk önce hastalarınızla aynı hızla ve aynı modelde nefes alıp vererek uyum sağlamanızı öneriyorum. Bu daha derin bir seviyede, diğer insanla ince ve içten bir aşinalık yaratır. Daha sonra hasta ile mental düzeyde iletişim kurmak için İkinciDerece sembollerini kullanın. Bu noktada izlenebilecek pek çok yol vardır.

1) Mental tedavi:

Eğer kişi hâlâ bilinçli ise, İkinci derece bölümünde tanımlanan yeniden programlama tekniği, geçişlerinin daha barış içinde olmasına yardım etmek için kullanılır. Ancak bunu bilinçsiz bir hasta ile hasta tarafından daha önce yapılmış bir onaylamayı kullanarak veya sadece kendiniz kendi arzularınızdan uzak olarak bir tane yaratarak, (tamamen rahatım ve neşe doluyum gibi)bunu yapabiliriz.

Eğer ölmekte olan insanı iyi tanıyorsak onun karakterine uygun bir onaylama kurmak daha kolay olacaktır. Onaylamayı hasta nefes verirken söylemek en iyisidir. Kişisel deneyimim olarak; Reiki sembolleri aracılığı ile komadaki veya ölmekte olan bir insanla iletişim kurduktan sonra sessiz bir diyalog içine girerim. Söylediğim şey aynı anda onun cevabı beni şaşırtmıştır.

Karımın deneyimi tamamen farklı. O hasta ile diyaloğa girmiyor ancak sadece yaptığı şeyin (mental veya fiziksel tedavi) hasta tarafından derinden kabul edildiğini hissediyor ve hayatın son dakikaları olabilecek bir neşe ve cesaret kaynağı ile yüzleşiyor.

Onun amcalarından biri geçenlerde vefat etti. Ona Reiki seansı verdikten sonra hastaneyi her terkedişimizde onu mutlu etmiş hissettik. Amcasının sağlığı her ziyaretimizden sonra şiddetle arttı ve en sonunda barış dolu bir geçiş yaptı. Cenaze töreninde ve krematoryumda(ölüyü yakma işlemi) onunla iletişim kurup, hoşçakal diyebilmek için İkinci Derece sembollerini kullandık. Hayatının finalinde Reiki'yi kullanma şansımız olduğu için çok şanslı hissettik.

Hindistan'da Poona'daki Osho Commune Internationalda geçirdiğim 3 yıl boyunca pek çok bedenin yakılışını gördüm ve Japonya'da ilk ölü yakma törenini görünceye dek bunun güzel bir adet olduğunu düşündüm. Görünen o ki ölüm korkusu bize öldüğümüzde bir şey hissetmemizi önlemek için süper etkili otomatikleştirilmiş bir fabrika sistemi yaratmaya yöneltmişti. Reiki sembolleri, modern bir ölü yakma töreninin steril atmosferine kutlayıcı bir enerjiyi geri döndürdüğünde mucizeler yaratabilir.

2.Fiziksel enerji:

Çok büyük acı çeken veya korku içinde olan birinin biraz daha iyi hissetmesini sağlamak için, İkinci Derece Reiki sembolleriyle iletişim kurarak başlayın. Daha sonra uzaktan enerji seansı veya canlı el pozisyonlarıyla bir seans ile devam edebilirsiniz.

Genelde, eğer hastanın soluması başta biraz ağırsa, birkaç dakika içinde yavaşlayacak ve derinleşecektir. Eğer kişi ciddi fiziksel acılardan şikayetçiyse, bedene tamamen dokunmaktan kaçınmak yararlı olabilir. Deneyimlerim bir eli solar pleksusun üstünde veya hemen üzerinde ve diğer eli de başın tepesinin üstünde veya hemen üzerinde 10-15 dakika için tutmak hasta için çok rahatlatıcı olabiliyor.

Bu bölümü, zamanı gelmiş birini Reiki'yle tekrar hayata döndürmenin mümkün olmadığını ve buna karışmanın da sizin işiniz olmadığını söyleyerek kapatmak istiyorum. Ölümü yaşadığımız bu büyük gizemin bir parçası olarak görmeyi öğrenmeliyiz, ve bunu yapabildiğimiz kadar kutlayabilmeliyiz.


Dürüstlük

Ego sahtekarlığın avantajlarına inanır. Kendini bütünden soğuttuğunu düşünerek, hayatı kendi iyiliği muhtemelen de başkalarının talihsizliği için idare etmeye çalışır. İkilik veya onun illüzyonu onun vergisini alır. Birkez diğerine yarar bir kesinlikle baktığımızda, hayal etmenin sınırları kaybolur ve kendimize, diğerinin aynasından bakmaya terkediliriz. Dolayısıyla dürüstlük gerçekten dışsal bir değer değil, sevginin içsel halidir.

Eğer dürüstlük suçluluk veya korkudan doğuyorsa, tamamen değersizdir. Ve bir nitelik de değildir. Bu noktayı belirten bir zen öyküsü var:

İki keşiş bir nehri geçmek üzereydiler ki, nehri kendi kendine geçemeyen güzel bir kadına rastladılar. Yeminlerini bozarak, keşişlerden biri onu omuzlarında karşıya taşıdı. Diğeri şok olmuştu ama varacakları yere varıncaya kadar kızgınlığını kendine sakladı. İlk keşişe:Kuralları bozdun ve bunu manastırın baş rahibine şikayet etmek zorundayım. Buna karşılık ilk keşiş şöyle cevapladı: Ben kadını nehirde bıraktım ama sen onu hâlâ taşıyorsun.

Farkındalık bütün davranışları temizler.


Ego

Bir keşiş Joshu'ya sordu: Bir köpek Buda doğasına sahip mi? Joshu cevapladı: Mu!( Bu çince'de ne evet ne hayır anlamındadır.) Aynı cevap şu soru içinde uygun olabilir : Ego var mıdır ? Bu gizemli güç, ego, tam olarak ne? Sürekli kendini (bizi) bütünden (dost yaklaşımlarımız ve çevremizden) ayırmaya çalışan içimizdeki bir ses.

Kendini daha iyi, daha büyük, daha önemli ve hatta diğerlerinden daha tinsel olarak kanıtlamaya çalışır.Sonuçta, bazı aydınlanmış kişiler egoyu tamamen reddederler, bu da en büyük yanlış anlamalardan biridir. Ancak, bizim gibi tam aydınlanmamış ruhlar için ego gerçekten bir sorun yaratır. Barış, huzur ve mutluluk yolunda hep önümüze çıkacakmış gibi görünür.

Egoyu ve yaptıklarını anlamanın en iyi yolu, anlatabileceğim kadarıyla, meditasyon sanatıdır. Gruplar, kitaplar, seminerler ve meditasyonla ilgili metodlar zaten mevcut. İlgilenen okuyucu eminim ona neyin yararlı olacağını bulacaktır.


Bağımsızlık

1980'lerden beri gezegende baş gösteren önemli bir konu bağımsızlık oldu.

Bosna'da Müslümanlar bağımsızlık istiyor. Eski Sovyet İmparatorluğunun parçalarından herbiri onun için uğraşıyor, Ukrayna, Çeçenistan, Moğolistan, Ermenistan, Gürcistan ad vermek gerekirse bir kaçı. Bağımsızlığa duyulan bu istek nereden kaynaklanıyor. Ben, çoğunlukla kollektif bilinçaltından yükselen ego-merkezli güç için bilinçsiz bir isteğin işlerini gördüğümüze inanıyorum.

Eğer yakından incelersek, bağımsızlığın bir mitoloji olduğunu göreceğiz: Dünyadaki ve evrendeki herşeybirbiri ile bağlantılıdır. Hiçbir insan yalnız bir ada değildir. Tropikal yağmur ormanları bizim soluk almamız için gerekli oksijeni üretirler ve ay okyanuslarımızın düzeninden sorumludur. Bu döngüler, evrenin her tarafına yayılır ve eminim ki, eğer, bütün hakkında daha çok bilgi sahibi olsaydık, herşeyin birbirine bağlı olduğunu ve birbirine güvendiğini keşfedecektik.

Ne yazık ki, bu gruplaşma Reiki'nin dünyasını etkiler ama tabii ki pozitif bir yönü de vardır. Çünkü bu kanser kendini çok açıkça gösterir, buna karşın farkındalığımızı keskinleştirebiliriz ve onu kolayca atabiliriz, eğer istersek...

Kendimize bu yolda, yoldaşlar ve daha mutlu bir insanlık olarak herkese bağımsızlığı istemenin tuzağına düşmekten kaçınmalarında ısrar ediyorum. Son zamanlarda dikkatimi çeken şu ki, iş alanında, iş birlikte yapıldığı zaman sorunsuzca gelişiyor. Başarının yegane güdüsü olarak hırsın günleri sayılı.Hayatı kutlayalım ve Reiki'nin hepimize ait olduğunu hatırlayalım.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: