08/12/2009 20:18
GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Yerel Televizyonlara Ölüm Fermanı

Yerel medya ölüyor

Zaman 30 Mayıs 2001

Meclis'te görüşülen Radyo-Tv yasa tasarısı, yerel televizyonlarca endişeyle karşılandı. Yerel Televizyonlar Birliği Başkanı Şeyda Açıkkol, tasarı ile yerel medyanın yok edileceği uyarısı yaptı.

Meclis'te görüşülmeye devam eden yeni Radyo-Tv yasa tasarısına, yerel televizyon kanalları da karşı çıkıyor. 180 yerel televizyon kanalının üye olduğu Yerel Televizyonlar Birliği adına görüşlerini açıklayan Başkan Şeyda Açıkkol, tasarıda demokrasinin teminatı olan yerel ve bölgesel yayıncılığın göz ardı edildiğine dikkati çekti. Açıkkol, yeni tasarı ile yerel televizyon kanallarının büyük yayın tekelleri karşısında yok edilmeye mahkum hale geleceği uyarısını yaptı.

Yeni yasanın frekans planlaması yetkisini Telekomünikasyon Kurumu'na vermekte olduğunun altını çizen Açıkkol, bu durumun frekans ihalesini 7 yıl daha geciktireceğini ve yayın kargaşasını artıracağını vurguladı. Açıkkol, tasarının televizyon sahipliği konusunda içerdiği yanlışları şöyle sıraladı: "Yeni yasa ile bir kişinin bir veya daha fazla televizyona yasal olarak sahip olma imkanı olacaktır. Bu durumda maddi imkanları kısıtlı yerel kanallar tekeller tarafından teker teker yutulacaktır. Yerel kültür önemli bir solunum alanını da yitirmiş olacaktır." Kanun ile getirilen para cezalarının da çok ağır olduğunu ifade eden Açıkkol ayrıca tasarının 19, 20, 21, 22, 26, 28, 29 ve 33. maddelerinin Avrupa Birliği normlarına aykırı olduğunu da sözlerine ekledi. (Zafer Özcan / İSTANBUL (Zaman))

Önceki
Önceki Konu:
Sadık Ahmet
Sonraki
Sonraki Konu:
Turgut Balkaş

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu