08/12/2009 20:17
(1901 Kudüs - 1967 İstanbul) Türk şair ve yazarı. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdikten sonra, Paris'te Sorbonneda okudu. Sivas Lisesinde edebiyat öğretmenliği, Talim ve Terbiye Kurulunda üyelik yaptı. Adana ve Urfa milletvekilliği ve bir süre Paris'te kültür ataşeliği yaptı. Emekli oluncaya dek İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde estetik dersleri verdi.

İlk şiirleri Dergâh ve Milli Mecmua'da çıktı. Şiirlerini hece ölçüsüyle yazmasına karşın, "Hecenin Beş Şairi"ne katılmadı. Folklordan, Anadolu söylencelerinden yararlanarak, duygusal bir anlatımla ülkemizin gerçeklerini dile getirdi. Varlık, Yücel, Ülkü, Türk Düşüncesi dergilerinde şiirleri yayımlandı. Günlük gazetelerde ve dergilerde incelemeler, eleştiriler ve tiyatro üzerine yazılar kaleme aldı. Orta oyunu, Yunus Emre, Karacaoğlan üzerine araştırmalar yayımladı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Şiir kitabı; Şiirler; inceleme kitapları; Sivas Halk Şairleri Bayramı, Köylü Temsilleri; oyunları; Köşebaşı, Bir Pazar Günü, Koçyiğit Köroğlu, Satılık Ev.

Önceki
Önceki Konu:
Tema
Sonraki
Sonraki Konu:
Tartışma

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: