Soğuk havalarda istemesek de titreriz. Hatta çok üşüdüğümüzde dişlerimizin bir birine vurduğuna bile tanıklık ederiz. Kendimizi rahat bırakarak titremeyi kessek de bir müddet sonra yine titremeye başlarız. Peki hiç merak ettiniz mi üşüdüğümüzde neden titreriz?

Titreme tamamen vücudun ısı sistemiyle alâkalı bir durumdur. Nasıl yaz aylarında vücut sıcaklığımız arttığında terleme yoluyla vücut sıcaklığımız dengeleniyorsa, üşüdüğümüzde yani vücut sıcaklığımız normalin altına düştüğünde titreyerek vücut sıcaklığımız dengelenir. Beyinden gelen sinyaller doğrultusunda kaslarımız kasılmaya başlar. İşte bu titremeyi meydana getirir. Vücut sıcaklığımız normale dönmeye başladığında beyin sinyal göndermeyi durdurur ve titreme sona erer.

Titremek, vücut sıcaklığımızın tamamen normale döndürmez. Sadece vücut sıcaklığımızın daha da düşmemesine ve az da olsa ısınmasına yardımcı olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: