Görev yaptığım okulda sıkça karşılaştığım bir sorun. USB bellek virüslü bir bilgisayara takılır, tüm dosyalar gizlenir ve yerine kısayolları gelir. Antivirüs programları bunu algılar ve kısayolları siler, haliyle bomboş bir flash bellekle başbaşa kalırız.

Aslında dosyalar silinmemiş olabilir. Virüs onları gizlemiştir. Siz de Windows'un klasör görüntüleme ayarlarındaki engel nedeniyle görememektesinizdir.

Peki bu durumda ne yapıp dosyaları geri getirebiliriz. Yapmanız gereken şu ÇALIŞTIR penceresinde "cmd" yazın. Siyah bir dos ekranı gelir. Bu ekranda öncelikle USB belleğin sürücü yolunu yazın. Böylelikle sürücü dizinine giriş yaparsınız. Ardından şunu yazın:

attrib -s -h -r /s /d *.*

Attrib

Ve ta da! Tüm dosyalarınız geri geldi.

Ancak tabi bu çözüm olmayabilir. Virüslü bir bilgisayara tekrar taktığınızda yine benzer şekilde dosyalarınız gizlenebilir. Bu nedenle virüslü bilgisayarı bir antivirüs programı ile temizlemek gerekli...

Böyle bir şansınız yoksa ve dosyalarınız sürekli görünmüyorsa aşağıdaki yolları da deneyebilirsiniz:

1. Toplu iş dosyası kullanın

BATCH (*.bat) uzantılı dosyalar CMD ye yazdığınız komutu otomatikleştirebilir.

Bir not defterine;

@echo off
attrib -s -h -r /s /d *.*

yazın ve örneğin "A.BAT" diye kaydedin. CMD açmadan da adres satırına a.bat yazarak dosyalarınızı getirebilirsiniz.

2. Klasör Seçeneklerinden Sistem dosyalarını görünür yapın.

Windows, sistem dosyalarını gizliyor. Bu iyi mi? Bilmeyen için iyi olabilir, ancak bu virüs dosyalarınızı sistem dosyası yapıp gizliyor ve dosyalara ulaşımı engelliyor.

Bu nedenle ben iyi bir kullanıcıyım, bozmam diyorsanız;

Klasör ve arama seçeneklerini açın, görünüme gelin, korunan sistem dosyalarını gizle (önerilen) in solundaki kutuyu boş bırakın. Dosyalar gizli de olsa görünür.

Klasor Secenekleri

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: