08/12/2009 20:17
Dünyanın, Güneş etrafında bir kez tam dönmesi için geçen süre. Sene olarak da bilinir. Bir yıl, yaklaşık olarak 365 gün 6 saattir.

Astronomide, uzunlukları farklı, değişik yıl tanımları vardır.

Güneş yılı: Tropik yıl ya da mevsim yılı olarak da bilinir. Güneş yılı, birbirini izleyen iki bahar ılımı arasındaki zaman dilimini ifade eder. Toplam süresi, 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyedir. Bahar ılımı: Güneş'in, gök ekvatorunun üzerinden kuzeye geçtiği andır.

Yıldız yılı: Güneş'in yıldızlar zeminindeki görünür yıllık hareketi sırasında aynı noktadan art arda iki geçiş arasındaki zamandır. Toplam süresi; 365 gün 6 saat 9 dakika 10 saniyedir.

Ayrıksı yıl: Dünya'nın, Güneş'e en yakın yörünge noktası olan günberi noktasından art arda iki geçiş arasındaki zamandır. Toplam süresi; 365 gün 6 saat 13 dakika 53 saniyedir.

Ay yılı: 12 kavuşum ayından (12 Ay çevrimi) oluşur. Toplam süresi; 354 gündür.

Evren yılı: Kozmik yıl da denir. Güneş sisteminin Samanyolu Gök Adası'nın merkezi çevresindeki bir tam dolanımını geçekleştirmesi için gerekli olan zaman. Toplam süresi; 225 milyon yıldır.

İLGİLİ KONULAR

Takvim

Önceki
Önceki Konu:
Yetişkinlik
Sonraki
Sonraki Konu:
Yılan Balığı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: