18/04/2013 22:00
Yoga sanskritçe bir sözcüktür ve bugünkü Hindistan topraklarından doğmuştur. Yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Birlik ve bir olma anlamı taşır. Bir bakıma zihnen ve bedenen rahatlama tekniğidir. Aynı zamanda bir felsefe, bir yaşam bilimidir. Yoga yapan kişiye yogi ya da yogini denir.

Yoga sadece birkaç değişik egzersiz hareketinden veya nefes alma yönteminden ibaret değildir. Kendine göre apayrı bir yaşam felsefesi ve yaşamın her şeyini farklı değerlendirişiyle de önemli ayrıcalıklar taşır. Kendi içinde binlerce tekniği ve hareketi vardır.

Herkes hayatında üzüntü duyar, strese girer, yorgunluk haline kapılır ve sayamadığımız birçok olumsuz sebeple karşılaşabilir. Bunların sonucunda kişide bir takım değişiklikler ortaya çıkar. En basitinden sinirli, tahamülsüz ve sabit fikirli olabilir. İşte tam bu sırada yoga devreye girerek kişinin daha iyi bir yaşam sürmesine, ruhsal dinçliğe kavuşmasına ve uzun yaşaması için bedensel sağlığına yardımcı oluyor. Yoga-sutra kitabında yoganın sekiz basamaklı bir yol olduğu anlatılmakta. Bu basamaklar şunlardır;

Yama ' Negatiflikleren arınma.
Niyama ' Pozitiflikleri güçlendirme.
Asana ' Duruş, vücut çalışmaları.
Paranayama ' Nefes ve bioenerji egzersizleri.
Pratyahara ' Astral, çakra çalışmaları.
Dharana ' Konsantrasyon çalışmaları.
Dhyana ' Meditasyon çalışmaları.
Samadhi ' Trans ve evrenle bütünlük sağlama.

Yoga bir din, tarikat ya da Hintlilerin inanış biçimi değildir. Böyle yorumlayan kişiler muhakkak yoga hakkında ön yargıya sahiptir veya yoga hakkında tam ve doğru bir bilgisi yoktur. Aynı şekilde günümüzde ticari amaçlı yogayı insanlara farklı empoze eden kişilere tanıklık etmekteyiz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: