08/12/2009 20:17
(1840 Paris, Fransa - 1902 Paris, Fransa) Fransız romancı. Yedi yaşındayken babasını yitirdi. Diploması ve işi olmadığı için geçim sıkıntısı çekti. Küçük bir memur olarak çalıştı. Sonunda yazın yaşamını, kişiliğine uygun buldu.

Gazeteciliğe başladı. Eleştiri ve deneme yazıları yazdı. Kendini, duygularını, çevresini ve toplum olaylarını anlatmak için 10 roman yazmayı düşündü; ama sonra bu sayıyı 20'ye çıkardı.

Her romanında özel bir durumu ele aldı. Tüm yapıtlarının özünü bilime ve bilimselliğe dayandırdı. Önüne büyük hedefler koydu ve bu hedefler için mücadele etti. Salt roman yazmakla kalmadı, sahneye uyarladığı kendi yapıtlarıyla tiyatro tarihine de geçti.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Rougonlar'ın Yükselişi, Tom Dayı, Paris'in Karnı, Plassans Papazı, Rahip Mouret'in Günahı, Meyhane, Bir Aşk Sayfası, Nana, Eser, Toprak, Hülya, Bergun, Doktor Paskal, Suçluyorum, Döl Bereketi, Emek, Zola'nın Ölümü.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: