08/12/2009 20:19
HABER

O nasıl söz Deligöz ?

TÜRK MİLLETVEKİLİ HADDİNİ AŞTI

Almanya'daki Müslüman kadınlara ”başörtülerinizi çıkarın” çağrısında bulunan Federal Milletvekili Ekin Deligöz'e tepkiler çığ gibi;

Almanya'daki Müslüman kadınlara "başörtülerinizi çıkarın" çağrısında bulunan ve başörtüsünü uyuma engel gösteren Federal Milletvekili ve Meclis Aile-Çocuk Komisyonu Sözcüsü Ekin Deligöz'e sivil toplum örgütlerinin ardından halk da tepki gösteriyor.

İHA muhabirinin konuyla ilgili görüşlerini aldığı Türk bayanlar, Deligöz'ün çağrısını anlamsız ve yersiz bularak kınadı.

Stuttgart'ta ikamet eden Türk vatandaşlardan kasiyer Ay şe Dalkıran, "Biz Almanya'da yaşayan göçmen kökenliler olarak buranın hür ve demokrat bir ülke olduğuna inandık ve inanıyoruz. Biz burada Alman toplumuyla uyum içersinde yaşıyoruz. Ama benim dinimin öngördüğü başörtüsüne kimse karışamaz ve karışmaya da hakkı yoktur. Uyum, dini istismar ederek sağlanamaz. Hem bu, insan haklarını zedeleyici olur" dedi.

Ev hanımı Ayşe Karahan adlı vatandaş ise, "Ben başı açık biri olarak Milletvekili Ekin Deligöz'ün 'başörtüsünü çıkarın' çağrısını şiddetle kınıyorum. Bu açıklama bence olumsuzdur. Kendilerini parlamentoya bizlerin sorunlarını çözmeleri için yolladık. Bu gibi konularla ilgilenmesi için değil" ifadelerini kullandı.

Bir başka ev hanımı Bayan Tayyar da, "Sayın Deligöz'ün bu talihsiz açıklamasını duyunca üzüldüm. Bu açıklamayı kınıyorum. Türk asıllı birinin bunları söylemesi gerçekten çok üzücü. Biz Müslümanlar'a Almanlar çoğu yerde göz yumuyorlar, hoşgörü gösteriyorlar ve hatta çalışmamız için de müsaade ediyorlar. Hatta okullarda bile bu aynı durum söz konusu. Burası demokrasi ülkesi, ben bu demeci kendisine yakıştıramadım" diye konuştu.

Emlak danı şmanları Ömür Gökçe ve Mine Balkan ise konuyla ilgili şunları söyledi:

"Sayın Deligöz'ün açıklamasını kınıyoruz, çünkü baş örtüsünü çıkartmakla uyumun alakası yoktur. Bizim dinimiz İslam ve İslam Dini'nde bir zorlama yoktur. İsteyen başını açar, isteyen kapatır. Böyle bir mecburiyet yoktur, biz de İslam Dini'ne mensup bir kişi olarak kapatanlara saygı duyarız. Bu açıklamanın uyumla uzaktan yakından hiç alakası bulunmuyor. Böyle bir açıklamanın bir milletvekilinden gelmesini kınıyoruz, çünkü Almanya demokratik bir ülke."

Ev hanımı Gülseren Eren, "İnsan kendi isteği ile ister kapanır, ister başını açar. Ancak o bir milletvekili, bizim gerçek problemlerimizle ve durumlarımızla ilgilenmelidir. Milletvekilleri, biz nasıl geçiniyoruz ve dertlerimiz ne, onlarla ilgilensinler, başörtüsüne takmasınlar. Başörtüsüne bir problemmiş gibi yaklaşmasınlar. Kimsenin kimseye karışmaya hakkı yoktur" dedi.

Bir başka kasiyer Zeynet Güler de, "Bu açıklama, tamamen üzücü bir olaydır. Başörtüsü için yapılan bu açıklamalar bence yanlış ve hatalı açıklamalardır. Almanya'da yaşayan biri olarak insanların inançları doğrultusunda isteyen istediğini yapabilme özgürlükleri vardır görüşündeyim. Bu açıklamanın altında her şey olabilir. Sayın Milletvekili Deligöz, şahsi fikirlerindense toplumun fikirlerine kulak asmalıdır. Ben böyle bir açıklamayı açıkçası çok kınıyorum" diye konuştu.

İHA

19/10/2006

- - - - - - - -

Farklı bir kaynaktan derlenen biyografisi:

1971 Tokat doğdu. 1998'de Almanya'da Federal Meclis'e girmesiyle de herkesi şaşırtan Deligöz, 2002'de Alman Parlamentosuna Yeşiller'den milletvekili olarak girdi. 1979'dan Almanya'da yaşamaya başladı.

Konstanz Üniversitesi'nde İdari Bilimler Bölümü'nü bitiren Ekin Deligöz, uyum ile özellikle göçmenler ve Türk toplumu konusundaki ayrıntılı çalışmalarıyla dikkat çekti. 1989'da Yeşiller Partisi'ne üye oldu. Almanca ve Türkçe dışında İngilizce, Fransızca da bilen Ekin Deligöz, kadın ve gençlik sorunlarıyla ilgili gerek ulusal, gerekse uluslararası birçok komisyonda görev aldı.

Önceki
Önceki Konu:
Ahmet Ardıç
Sonraki
Sonraki Konu:
Limasollu Naci

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: