08/12/2009 20:17
Karayolları, otoyollar ve caddeler araçların yolculuk yapabilmeleri için düzenlenmiş yollardır.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde karayolunda uzun yolculukların

Çoğu, yüksek hızlı araçlar için yapılmış otoyollarla gerçekleştirilebilir. Trafiğin düzenli akmasını sağlamak için bu yollarla giriş ve çıkışlar yalnız belli kavşaklarda yapılabilir. Bu yolların fazla inişli çıkışlı ya da virajlı olmamasına özen gösterilir.

Bu biçimde yapılan ilk yol, NEW YORK'ta William Niles White'in tasarımlarıyla gerçekleştirilen Bronx Irmağı Otoyoluydu. Dört şeritli,24km uzunluğundaki bu otoyolun iki yanında yola girişleri engelleyici park alanları vardı. Yol yalnızca otomobillerin kullanımı için tasarlanmıştı ve doğayı bozmamasına özen gösterilmişti.

Yeni yolların tasarlanması aşırı trafik nedeniyle tıkanan eski yolların yerine yapıldığı gibi, kentlere uğraması zorunlu olmayan taşıtların kent dışında hız kesmeden gidebilmesini sağlamak için de yapılır.

Tasarı aşamasında trafik yoğunluluğunun ne olacağı, yolu ne türden araçların kullanacağı ve ortalama hızlarının ne olacağı incelenir. Önce toprağın niteliğini açığa çıkarmak için bir zemin araştırması yapılır. Yolun nerelerden geçeceği, yerleşme yerleri ile tepe, ırmak gibi doğal oluşumlar göz önüne alınarak saptanır.

Bundan başka mühendisler yoldan geçecek araçların türüne göre en uygun gereçleri seçmek ve yeni yolun öteki yollarla birleşeceği noktaları belirlemek zorundadır. Yol tasarımında inşaat, jeoloji mühendislerinin dışında mimarlar ve çevre mühendisleri de katkıda bulunmaktadırlar.

Önceki
Önceki Konu:
Tritikale
Sonraki
Sonraki Konu:
Trafik

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: