11/10/2014 2:00
Psikoloji kitaplarına girmiş bir sendromdur. Pazartesi günleri, çalışanların, ailelerin, çocukların korkulu rüyasıdır. İşin başladığı pazartesi .gününü duymak bile çalışanlarda iç sıkıntısının artmasına neden olabilmektedir.

Bu sıkıntının içinde korku, endişe, panik, isteksizlik, başarısızlık kaygısı mevcuttur. Bu rahatsız edici duygular her hafta başı tekrarlanır. Bu kaygı pazartesi sabahı yoğun şekilde başlar, öğleden sonra azalır, akşama doğru biter. Salı günü ise bu kaygıdan eser kalmaz. Haftanın diğer günleri de bu yoğun sıkıntı tekrarlamaz. Çünkü kişi için bu, işe başlama stresidir.

Herhangi bir işe başlarken, stres ve kaygı duyarız. İşe başladıktan sonra bu kaygı hızla kaybolur, yerini başarmış olmanın hazzına ve mutluluğuna bırakır. Başlamak

insan hayatında hep zor olmuştur. Pazartesi kelimesi de bir işe başlamayı belirtir. Pazartesinin sıkıntı uyandırma nedenlerinden biri de hafta sonu bir veya iki günden birikmiş işlerin bulunması olabilir. Kişiler hafta sonu pek çok plan yapar, yeni fikirler üretirler. Hafta sonu, hafta içinde gösterdikleri performansı değerlendirirler, eksiklerini görürler. Pazartesi için planları kafalarında ve defterlerinde oluşmuştur.

Tecrübeli insanlar pazartesi günlerine önemli işleri ve ciddi görüşmeleri koymazlar. Pazartesinin kendisi hızlı ve yoğun bir gündür zaten. Önemli konular Pazartesi gözden kaçabilir. Pazartesi stresiyle olacak işler bile çıkmaza girebilir, zorluklar yaşanabilir. Günün stresi her şeye sinmiştir çünkü.

Pazartesi trafik daha yoğundur. Kişilerin yüzlerinde daha kızgın bir ifade vardır ve çabuk sinirlenebilirler. Bu öfkeli sıkıntılı hal, Cuma gününe kadar azalarak kaybolur. pazartesi ile birlikte Cuma sendromundan da bahsetmektedirler. Cuma sendromunda, pazartesinin tersine bir rahatlama, hafifleme, enerji ile dolma ve keyifli bir bekleyiş söz konusu olmaktadır.

Teknolojik imkânlarla evden çalışanlarda veya işlerini evlerinde yapanlarda bile pazartesi sendromu tanımlanmaktadır.

Bir öcü gibi korkulan, stresin yükselmiş olduğu günü rahat geçirmek ve bu pazartesi sendromunun zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için bazı önlemlerden söz edebiliriz. Bu önlemler pazartesi sendromunu ortadan kaldırmaz, sadece etkisini hafifletebilir. Bu sendromun insan vücuduna ve duygusal ve düşünsel yapısına zarar vermemesi için kullanılacak önlemlerdir.

Panik, stres, kaygı, endişe ve iç sıkıntısı kişiyi gerginleştirmekte ve hırpalamaktadır. Yıllar içinde bu gerginlik birikir, yıkıcı etkisi işi erken bırakma, erken emekli olma isteği, yorgunluk, bitkinlik ve tükenmişlik sendromu şeklinde kendini gösterir. Özellikle iş sahiplerinde, yöneticilerde daha yoğun yaşandığı söylenen pazartesi sendromu tüm çalışanlarda gözlenmektedir.

Çalışan bayanlar da pazartesi sendromundan yoğun şekilde etkilenir. Özellikle vurgulanması gereken, pazartesi sendromundan sadece yönetici ve çalışan değil bu kişilerin aile bireylerinin de fazla miktarda etkilendiğidir. Aile bireylerinin başında eş ve çocukların direkt olarak etkilendiği vurgulanır. Pazartesi sendromu yaşayan kişi sinirlidir, çabuk parlar, olmayacak şeylere sinirlenir. Kişinin eşi ve yakın çevresi üzüntülü ve tatsız haberleri pazartesi dışında herhangi başka bir günde vermeye gayret etmelidir.

Ailede pazartesi sendromu yaşayan kişiye o gün daha olumlu davranılmalı, tartışmalar ertelenmelidir. Bu andaki bir tartışma gereksiz kırgınlıklara ve dargınlıklara neden olabilir.

Pazartesi sendromunun olumsuz etkilerini azaltmanın yolları

1) Pazartesi gününün her insanda bu şekilde etkilerinin olduğunun bilinmesi

2) Pazartesi öğleye doğru bu sıkıntıların kendiliğinden azalacağının bilinmesi

3) Pazartesi işi eğlenceli yapmak için çantada çikolata-gofret gibi şeyler bulundurulması

4) Pazartesi günü önemli toplantı randevularının verilmemesi

5) Pazartesi özellikle kahvaltıya özen gösterilmesi

6) Pazartesi hafif yemeklerin yenmesi

7) Pazartesi sendromu yaşanıyorsa bu aile bireylerine ve iş arkadaşlarına anlatılmalı

8) Pazartesi için yapılan toplantı planları trafik hesaba katılarak ayarlanmalı

9) Önemli kararlar ve satın almalar pazartesiye bırakılmamalı

10) Önemli aile kararları pazartesi verilmemeli

11) Pazartesi işler yetişmiyorsa kişi kendi kendine kızmamalı

12) Hayatta pek çok pazartesi olduğu unutulmamalı

13) Pazartesi günü yaşanabilecek tatsız bir durumda pazartesi günü suçlanmamak ve doğal olduğu düşünülmeli

14) Kolay ve eğlenceli işler pazartesiye alınmalı

15) Pazartesi işyerinde hafif ve dinlendirici müzik ayarlanmalı

16) Para konuları Pazartesi halledilmemeli

Sonraki
Sonraki Konu:
Hırs

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: