27/09/2014 1:00
Rastgele dört sayı yazınız. Bunu zar atarak yapabilirsiniz. Hiç biri elde mevcut değilse bugünün tarihini ya da daire numaranızı kullanmayı deneyin. Hızlı bir yaratıcı oyun olarak rastgele sayı oluşturmanın başka yollarını düşünmeyi deneyin.
İlk üç rakamı büyük bir sözlüğün bir sayfasına yerleştirin. Dördüncü rakamı tek bir sözcük yerleştirmek için kullanın. Sözlük yoksa bulabileceğiniz herhangi bir kitap, gazete ya da dergiyi kullanın. Bulduğunuz sözcük somut bir isimse, onu bir kağıt parçasına yazın. Değilse sonraki ilk somut ismi bulun.
Şimdi anahtar sözcüğe baktığınız zaman aklınıza gelen tüm sözcükleri 30 saniye içinde yazın. Onlara niçin ve nasıl ulaştığınız önemli değil. Amaç mümkün olduğunca çok sözcük yakalamaktır. İmgeler kullanarak daha kolay sözcük bulabilirsiniz. Numaraları dergide ya da kitapta bir resim bulmak için kullanabilirsiniz. Öteki resimlen aklınıza getirin. Düş gücünüzün gördüklerini not edin. Dokunma, koklama, tatma ve duyma gibi başka düşsel duyuları kullanarak sözcükler arasında bağ kurabilirsiniz. Burada önemli olan, zihninizin dolaşmasını ve bulduğu şeyleri yakalamasını sağlamaktır.
Başka bilgi kaynaklarını da kullanabilirsiniz. Pencereden dışarı bakın ve içinde yeşil bulunan üçüncü bir nesneyi tanıyın. Stok pazar biçimlerinde bir şirketin yerini belirleyebilmek için rastgele numaralar kullanın ve onların ne oluşturduğunu sorun. Benim bir arkadaşım Kitabı açar ve okuduğu ilk cümle üzerinde düşünür. Bu oyunu oynarken birleştirici düşünmenin kuvvetlerini kullanın. Sözcükten sözcüğe sıçrama yapabilme yeteneğiniz beyin fırtınası oturumu sırasında oldukça yararlı olacaktır.
Beyin fırtınası karmaşık bir üne sahip olmuştur. Hiçbir düşünce tekniği bu kadar tanınmamıştır. Sözcük sözlüklere girmiştir ve özgür düşünme şeklinin herhangi bir türünü tanımlamak için oldukça yoğun olarak kullanılır. Evet o sık sık yanlış anlaşılır ve gerçekten bu tip oturumların çoğu, beyin fırtınası toplantılarının hiçbir türünden değildir. Sonuç olarak birçok insan beyin fırtınasının yararsız, keyfî ya da bir zaman kaybı olduğu düşüncesine varmıştır.
Beyin fırtınasının gerçekleşmemesinin üç ana nedeni vardır:
O Oturum yanlış sorun türünü çözmeye çalışır.
O Grup davranışı engel olur.
O Oturumun belirli bir yapısı yoktur.
Yanlış Sorun Türü
Beyin fırtınası oturumu yapmanın tek nedeni yeni fikirler üretmektir. Ve yalnızca kimi sorun türleri fikirler üretilerek çözüme kavuşabilir.
Beyin fırtınası bir krizi atlatmak için kullanılan bir yol değildir. Gereklilik icadın nedeni olabilir; ancak kriz hızlı kararlar ve açık liderlik gerektirir. Eğer bir kişi ya da bir şirket kan kaybından ölmek üzereyse yapmamız gereken ilk şey hastayı kurtarmaktır. Yinelenen aynı kazayı nasıl durduracağımızı sormak daha sonraya bırakılmalıdır.
Eğer birşeyin düzeltilmesi gerekiyorsa burada beyin fırtınası uygun düşmez. Eğer neyin yanlış olduğunu ve bunun düzeltildiğinde nasıl görüneceğini kesin olarak biliyorsak, bunun için etkili bir tamir işi düzenlememiz gerekir. Teknik, mekanik ve yönetimle ilgili sorunlar bu türdendir. Eğer makina bozulmuşsa onu tamir edin. Bir plân üzerinde çalışıyorsanız b'eyin fırtınası burada gereksizdir. Eğer nerede olduğunuzu ve gelecekte belirli bir noktada nerede olmak istediğinizi biliyorsanız, plân yapmaya başlayın. Elbetteki gelecek kesin olmadığı için plânınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekecek; ancak bu ilk aşamada bir plâna sahip olmamanız için gerekçe değildir.
Bu sorunların üçü de işlevseldir ve işlevsel çözümler gerektirir.
Beyin fırtınası işlevsel olmayan sorunların çözümü için uygun bir biçimdir: Açık-uçlu, belirsiz ve geniş bir biçimde düşünülmüş meydan okumalar. Biz gerçekten olasılıklar açısından düşünmek istediğimizde beyin fırtınası kesinlikle gereksindiğimiz bir alettir.

Önceki
Önceki Konu:
Beyin Fırtınası
Sonraki
Sonraki Konu:
Başarı Ve Şans

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: