08/12/2009 20:18
1932 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.Halen armatörlük yapıyor.Deniz Ticaret Odasının kurucuları arasında yer alıyor.Bir dönem sanayicilik yapmak istedi fakat fabrikasını kapatmak zorunda kaldı.1986 yılından 1996 yılına kadar TOBB başkanvekilliği yaptı.1996 yılında TOBB Başkanı seçildi.Yalım Erez’e yakınlığı ile bilinen Fuat Miras, daha önce DYP sempatizanı idi.Yeşilköy’deki Yelken Restoran’ın sahibi. Fuat Miras evli ve iki çocuk babası.

HAKKINDA YAZILANLAR

Genelkurmay'da gazetecilere tesadüfen yakalanan Miras, yarın akşama kadar açıklama yapmayacağını söyledi

Netgazete 09/04/2001 16:44

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, yarın 350 oda ve borsanın katılımıyla gerçekleştirilecek toplantı öncesinde bugün Genelkurmay Başkanlığı'na sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Miras'ın ziyareti, Milli Savunma Bakanı Çakmakoğlu'nun bir görüşmesini izlemek üzere Genelkurmay'a giden gazeteciler tarafından tesadüfen ortaya çıkarıldı.

Ardından TOBB Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Birlik merkezine giden Miras, gazetecilerin, Genelkurmay Başkanlığı'na gidip gitmediğini sorması üzerine, ''Hayır, başka bir toplantıda idim'' dedi. Bir başka gazetecinin, ''Genelkurmay'a gitmediniz mi' sorusunu tekrarlaması üzerine Miras, ''Başka bir toplantıdaydım. Salı günü akşamına kadar da konuşmayacağımı söyledim'' dedi.

Yine bir gazetecinin, ''Yarın Odalar Birliği'nin gerçekleştireceği toplantıda, hükümetin istifasına yönelik bir bildiri çıkacağı ve bu bildiriye ilişkin Genelkurmay'dan görüş sorduğunuza dair haberler var'' ifadesine karşılık da Miras, ''Hayır, yanlış bir şey. Birinci ağız ben olduğuma göre, yarın ne konuşma yapacağımı göreceksiniz'' şeklinde konuştu.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Gazetecilerin, ''O zaman hükümetin istifası yönünde herhangi bir bildiri yok diyorsunuz'' sözleri üzerine Miras, ''Niye hükümetin istifasına dair bildiri çıksın? Başkanlar ne konuşacak bilmiyorum. Başkanların konuşmasından sonra bir sonuç bildirgesi olacak. Sonuç bildirgesini nereye takdim edeceğimize onlar karar verecek. Yani şu anda söyleyeceğim birşey yok'' yanıtını verdi.

'BAKANLAR KURULU KARARLARI DOĞRU'

Miras, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ''SSK ve BAĞKUR prim ödemelerine kolaylık getirilmesi, Halk Bankası kredi faizlerinin düşürülmesi, vergi borçlarının tecil ve taksitlendirilmesinde başvuru süresinin 30 Nisan'a kadar uzatılmasına'' ilişkin çıkan kararları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de, şunları söyledi: ''Doğru kararlardır. Esnafı biraz daha rahatlatır. Ama reel sektörün, toplumun, tamamını rahatlatacak kararlar değildir. Esnaf için çıkmıştır. Yani esnaf statüsünde olan arkadaşlarım için çıkmıştır ki doğru çıkan kararlardır. Ama Odalar Birliği mensupları için çıkan kararlar değildir. Zaten, programda da Odalar Birliği'nin şu ana kadar görüşü alınmadığı için, yarınki değerlendirme o günün çerçevesi içinde yapılacaktır. Dolayısıyla kendi oturduklarını, kendi ektiklerini kendilerinin biçmesi lazımdır. Bizden destek beklemesinler.''

Gazetecilerin Genelkurmay'dan herhangi bir randevu talebi olup olmayacağını sorması üzerine de Miras, ''Herhangi bir randevu talebim olmayacak'' dedi.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 28 MAYIS 2001

Haydi çocuklar meclis'e

TOBB BAŞKANI FUAT MİRAS: '' İŞADAMLARI 2 OĞLUNDAN BİRİSİNİ SİYASETE HAZIRLASIN'' DİYEREK, ARTIK SİYASETE HAZIRLANMANIN ZAMANININ GELDİĞİNİ BELİRTTİ!!

Haberturk 26.05.2001

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB)Başkanı Fuat Miras, artık işadamlarının iki oğlundan birisini siyasete hazırlamanın zamanının geldiğini belirterek, ''Bu demek değildir ki Odalar Birliği parti kuracak. Odalar Birliği'nin parti kurması için kendisini küçültmesi lazım'' dedi. Odalar Birliği'nin Altınpark'ta devam eden 56. Genel Kurulu'nda eleştirileri yanıtlayan Miras, kimsenin kendilerine proje dersi vermemesini istedi.

Parti kurmak ve bir partiye mensup olarak çalışmanın bir sanat olduğunu belirten Miras, daha önceki bir toplantıda koltuğunu siyasete alet etmeyeceğini söylediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Sizlerden gelen yoğun baskı üzerine son Başkanlar Toplantısı'nda sizlere köstek olmayacağımı, sizlerin böyle bir oluşum içinde yer alırsanız önünüzü açabileceğimi ifade ettim. Bunu fırsat bilen ve bugün tenkit eden arkadaşlarımız bana bu konuda çok önemli tenkitlerde bulundular. Hatta genel başkanın ismini vermek suretiyle sanki benim ağzımdan genel başkanın ismini bile telafuz ettirme düşüncesine beni sokmak istediler. İsmini düşünmediğim hiçbir şekilde kendisiyle oturup konuşmadığım bir değerli siyasetçinin Allah rahmet eylesin oğlunu işittim, Mehmet Ali Bayar. İnanınız ki özelleştimenin başındaki Uğur Bayar'la onun abi-kardeşlik münasebetini de bilmiyordum.''

Miras, ancak bu konuda kendilerine akıl veren arkadaşlarının el altından medyaya bu ismi verdiğini öne sürdü. Fuat Miras, Seçimde evvel TOBB delegeleriyle yakın temasta olan siyasi parti başkanlarının seçim zamanı geldiğinde cimri davrandıklarını belirterek, TOBB delegelerinin kendi bölgesinde olan bazı isimleri listelerine koyarak Meclis'e taşıdıklarını söyledi.

TOBB'un parti kurması için kendisini küçültmesi lazım Miras, şöyle dedi:

'Bu gücümüzü, bu etkinliğimizi birbirimize verdiğimiz öneme istinaden, Meclis'e sizlerden de çok değerli arkadaşlarımızın girmesinde yarar görüyorum. Artık işadamlarının iki oğlundan birisini siyasete hazırlamanın zamanı gelmiştir. Bu demek değildir ki Odalar Birliği parti kuracak. Odalar Birliği'nin parti kurması için küçülmesi lazım.'' Odalar Birliği'nin yaptırım gücünü kullanabilmesi için siyasi partiler ve Hükümeti oluşturan partilerin başkanları ile diyalog içinde olması gerektiğini de anlatan Miras, çünkü bütün meseleleri Hükümet'in çözeceğini bunun için de diyaloğun şart olduğunu, diyalog içinde çözüm bulunamazsa hiçbir başarıya imza atamayacaklarını kaydetti.

Miras, tuluat ortamı içinde yapılan tenkitlerin ise kendilerine fayda yerine zarar vereceğini, belirterek, bazı eksiklikleri bulunduğunu söyledi.Odalar Birliği'nin yaptırım gücünü ne zaman kullanacağına ilişkin yönelttiği soruya da kendi yanıt veren Miras, seçim zamanı kendilerine gelip yetişmiş namuslu, dürüst, başarılı, değerli insanların kendilerinden istenerek siyasilerin listesine taşınması düşünüldüğünde, o zaman Odalar Birliği'ni gücünü Meclis'e aktararak yaptırım gücü yüksek bir kurum haline gelecğini bildirdi. Miras, kendisinin bunun için çaba gösterdiğini ayrılsa da buna devam edeceğini belirtirken, sözlerini ''proje üretelim, dedikodu bize yakışmaz'' diye tamamladı.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

TOBB'da 100 milyon dolar krizi

Hürriyet 11 Haziran 2001

TOBB'a ait 100 milyon doların Eximbank kanalıyla nasıl kullandırılacağı konusu TOBB yönetim kurulunda kavga çıkardı. Bazı yönetim kurulu üyelerinin, ‘100 milyon doların kredi şatları konusunda biz yetkili olalım’ şeklindeki önerisi Başkan Fuat Miras'ı istifanın eşiğine getirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin kriz günlerinde repoda büyüyen ve 100 milyon dolara ulaşan paraları yönetimde kavga çıkardı.

Önceki gün yapılan yönetim kurulu toplantısında bu 100 milyon doların Eximbank kanalı ile ihracatçı reel sektöre kredi olarak nasıl kullandırılacağı gündeme geldi. Yönetim kurulu üyeleri kredilerde üst limiti belirleme yetkisi isteyince tartışma çıktı ve TOBB Başkanı Fuat Miras, istifa resti çekti.

Miras, önceki gün yapılan anket çalışmasının sonuçları açıklandıktan sonra yönetim kurulu üyeleriyle biraraya geldi. Toplantıda, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Basın Sözcüsü Atıl Akkan, ‘‘Bu krediyi veriyoruz, ancak bizim verdiğimiz para KOBİ'ler yerine büyük firmalara gidebilir. Bunun için Eximbank'a paramızı şartlı verelim. 200 bin doların üzerinde talepte bulunanlar bizim verdiğimiz krediden yararlanmasın. Böylece daha fazla firma kredi olanağına kavuşsun’’ dedi.

MİRAS: KARIŞAMAYIZ

Miras ise Eximbank'ın krediyi nasıl kullanacağına karışamayacaklarını belirterek, bu öneriye karşı çıktı. Bu sırada yönetim kurulu üyelerinden biri Eximbank Genel Müdürü ile telefon görüşmesi yaptı. Genel Müdürün de ‘‘TOBB'dan böyle bir talep geleceğini bildiğimiz için 200 bin dolar talep edenlere göre liste hazırlığı yapmıştık’’ yönünde bilgi vermesi üzerine, yönetim kurulu üyeleri, ‘‘Tamam o zaman bu şekilde belirlensin yönetim olarak karar alalım’’ dediler. Bu sözler Miras'ın kızdırdı ve ‘‘Biz bankanın işine karışmamalıyız. Bunu yaparsak doğru olmaz’’ dedi.

Hemen akabinde yönetim kurulu üyeleri, bölgelerinde bazı hayır işlerine yardımda bulunmak zorunda kaldıklarını belirterek, harcama yetkisi istediler. Miras buna da karşı çıktı. Yönetim kurulu üyeleri ise ‘‘Oda Başkanlarına bu yetki verilmiş durumda. Ancak Yönetim Kurulu üyelerinin yetkisi yok. Neden böyle yapıyorsunuz?’’ diye çıkıştı. Miras, bunun üzerine Yönetim Kurulu'nun istifasını istedi.

SİZ İSTİFA EDİN

Miras, Atıl Akkan'a da, ‘‘Çıkıp sürekli demeç veriyorsun. Sen TOBB'un Basın sözcüsüsün. Buradan habersiz konuşmalar yapamazsın’’ diye uyarıda bulundu ve ‘‘İstifa et’’ dedi. Akkan ise ‘‘İstifa kişilerin kendi kararıdır. Ben etmem. Ama siz düşünüyorsanız, kendiniz istifa edebilirsiniz’’ karşılığını verdi. TOBB Yönetim Kurulu toplantısı sonrası sinirlenen Miras, Genel Sekreterliğe istifasını bıraktı ve otomobili ile İstanbul'a döndü. Olayın duyulması üzerine oda ve borsa başkanları dün harakete geçti. Miras, dün Adapazarı'nda katıldığı toplantıda, hem Yönetim Kurulu üyelerinin hem de oda ve borsa başkanlarının, ‘‘İstifanı geri al’’ baskısıyla karşılaştı.

Miras konuyla ilgili Hürriyet'in sorularını yanıtlarken, ‘‘Her yönetim kurulunda belirli ihtilaflar olabilir. Yönetimdeki bazı arkadaşlarla başkanın uyuşmazlığı da söz konusu olabilir’’ dedi.

Olay nasıl patladı?

TOBB krizde repodan kazandığı paranın bir bölümünü üyelerine kulandırma kararı aldı.

Bu amaçla 100 milyon dolarlık bir kaynağın Eximbank'a aktarılması düşünüldü.

TOBB yönetim kurulu üyeleri, ‘‘Bu paranın kullanımında söz bizim olsun’’ dedi.

Miras bu isteklere karşı çıktı, ‘O bankanın işi’ dedi.

Bunun üzerine TOBB yönetiminde kavga çıktı.

Bazı yöneticiler Miras'ın yönetim tarzını eleştirdi.

Fuat Miras, kavga sırasında rest çekip, istifa mektubu yazdı, Ankara’dan ayrıldı.

Olay basına yansıyınca, dün akşam saatlerinde TOBB ‘‘Başkan yerinde’’ açıklaması yaptı.

Akkan: Artık aramızda uyum kalmadı

TOBB Yönetim Kurlu Üyesi Atıl Akkan, Fuat Miras ile yönetim kurulunda çıkan tartışmanın özünde Miras'ın yetkilerini iyi kullanaması bulunduğunu söyledi. Akkan, ‘‘Mehmet Balduk başta olmak üzere diğer üyeler Miras'ın yönetim tarzını eleştirdi. O yetkiler konusunda rest çekince yönetim kurulu da re'sen yetkileri almak için karar aldı’’ dedi. Akkan, Miras'la eskisi gibi bir uyum ve yönetim düzeni oluşamayacağını söyledi.

TOBB: Miras görevi bırakmadı

TOBB'dan dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise Başkan Fuat Miras'ın istifasının söz konusu olmadığı bildirildi. Bu arada Miras da istifa restine kadar götüren olayla ilgili olarak şu bilgiyi verdi:

‘‘Atıl Akkan Bey'e kendisinin TOBB Basın Sözcüsü olduğunu anımsattım. Bundan dolayı konuşmalarında dikkatli olması gerektiğini söyledim.’’ Miras, Eximbank'a verilecek 100 milyon doların nasıl kullanılacağının belirlenmesi konusunda 4 Yönetim Kurulu üyesinin katılımıyla bir komisyon oluşturduklarını söyledi.

Xxxxxxx

TOBB Başkanı istifa etti

TOBB yarın Başkan Miras'ın istifa dilekçesini görüşmek için toplanacak

Milliyet 13 Haziran 2001

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreteri Şefik Tokat, 7 Yönetim Kurulu üyesinin istemi üzerine, Odalar Birliği Başkanı Fuat Miras'ın 8 Haziran Cuma günü verdiği istifa dilekçesini görüşmek üzere, yarın, Yönetim Kurulu'nu olağanüstü toplantıya davet etti.

TOBB Genel Sekreteri Şefik Tokat Yönetim Kurulu üyelerine gönderdiği yazıda şöyle dedi:''Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fuat Miras'ın Yönetim Kurulu'ndan istifası ile ilgili 8.06.2001 tarihli dilekçesinin görüşülüp değerlendirilmesi için 7 yönetim kurulu üyemizin, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Rifat Hisarcılıoğlu'na müştereken vermiş oldukları yazı üzerine Yönetim Kurulumuz'un 13.06.2001 Çarşamba günü saat 12.00'de birlik merkezinde olağanüstü tolantıya davet edilmesi derkenar talimatla Genel Sekreterliğe bildirilmiştir. Gereğini bilgilerine arz ederim.''

Öte yandan, TOBB Başkanı Fuat Miras ''Pazartesi günü uygulanmaya konulmak üzere böyle bir dilekçe verdim'' dedi. Yarın Yönetim Kurulu'nun toplantıya çağrılmasıyla ilgili kendisine elen bir yazı olmadığını söyleyen Miras, istifa dilekçesinde sağlık nedenlerini gösterdiğini bildirdi. Miras, ''Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum'' dedi.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: