08/12/2009 20:17
Resmi adı Slovakya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Bratislava olan ülkenin, nüfusu 5 414 937 kişi (2000), yüz ölçümü 49 010 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Slovak kronu, resmi dili Slovakça'dır. Halkın çoğunluğu Hristiyan'dır (%72). Orta Avrupa'nın doğusunda yer alır. Komşuları, kuzeyde Çek Cumhuriyeti ve Polonya, doğuda Ukrayna, batıda Avusturya, güneyde Macaristan'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 3266 $, zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 71 yıldır.

En büyük kenti Bratislava, en yüksek dağı Gerlachousky (2655 m), başlıca ırmakları Vah, Nitra, Hron, Hernad'dır. Slovakya'nın beşte dördü dağlarla çevrilidir. Ovalar yalnızca güneydoğuda ve güneybatıda bulunur. Ülkede ılıman iklim egemendir. Yazlar serin, kışlar soğuk ve nemli geçer. Dağlar ormanlarla kaplıdır. Doğal kaynakları, kömür, linyit, demir cevheri, bakır cevheri, manganez cevheri ve tuzdur. Tarım ve hayvancılık ürünleri, tahıl, şeker pancarı, tütün; sığır, domuz ve koyundur. Endüstri dalları, metal, petrokimya, makine ve tekstildir. Ülkenin başlıca kentleri, Bratislava ve Kosice'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Sivas
Sonraki
Sonraki Konu:
Sofya

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: