08/12/2009 20:17
(1905 Edirne - 1971 İstanbul) Türk oyun yazarı. Öğrenimini İstanbul Lisesinde tamamladı. Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara'ya geçti. Büyük Millet Meclisi matbaasında düzeltmen ve meclis tutanak yazmanı olarak çalıştı. 1928'de İstanbul'da gazeteciliğe başladı. Vakit, Son Posta ve Cumhuriyet gazetelerinde muhabir, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı.

Edebiyat yaşamına röportajlar yayımlayarak başladı. Sonra roman yazmayı denedi. 1942'de oyun yazarlığına başladı. Oyunlarında toplumun her sınıfından gelen ve günlük yaşamda sık rastlanan tipleri başarıyla canlandırdı. Aile içindeki karşıtlıkları, kuşaklar arası uyuşmazlıkları, biçimsel batılılaşma özentilerini, köylüyle kentli, sosyete ile halk, okumuşla okumamış arasındaki toplumsal çelişkileri işledi. Türk tiyatrosuna 23 tane oyun kazandırdı. En ünlü oyunları olan Paydos ve Buzlar Çözülmeden sinemaya da aktarıldı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Büyük Şehir, Küçük Şehir, Koca Bebek, Sana Rey Veriyorum, Soygun, Harput'ta Bir Amerikalı, Hacıyatmaz, Göç, Buzlar Çözülmeden, Paydos.

Önceki
Önceki Konu:
Basın
Sonraki
Sonraki Konu:
Baykurt, Fakir

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: